„Ha nem is olyan, mint az ikonikus perui Nazca-vonalak, hazánkban is látható olyan geoglifa vagy más néven talajrajz, amit érdemes felkeresni. Szinpetri határában található foltos szalamandra a térség szimbólumává és a kirándulók kedvelt úti céljává vált.
Világszerte ismertek és megannyi titkot rejtenek a perui Nazca-vonalak, amelyek a Pampas de Jumana fennsíkon láthatók. A geoglifák hatalmas állatfigurákat ábrázolnak, különlegességük, hogy ránézésre olyan, mintha egyetlen vonallal rajzolták volna meg őket, önmagukat sehol sem metszik.
Az Aggteleki Nemzeti Park címerállata a foltos szalamandra
Hazánkban a szántóföldeken néha kirajzolódnak aratást követően hasonló ábrázolások, melyek természetesen nem valódi Nazca-vonalak, csupán a mezőgazdászok tréfái a konteók híveinek. Kevesen tudják, hogy van azonban egy igazi geoglifánk, méghozzá Szinpetriben, egy meseszép domboldalon.
AZ AGGTELEKI NEMZETI PARK CÍMERÁLLATÁT, EGY FOLTOS SZALAMANDRÁT ÁBRÁZOL.
Szinpetri határában, egy domboldalon látható geoglifa kilencvenhat méter hosszú és ezernegyvenöt négyzetméteren terül el.
A FOLTOS SZALAMANDRÁT KŐBŐL RAKTÁK KI.
Eredetileg fekete sárga volt a hatalmas szalamandra, ám sárga színével teljesen beleolvadt a domboldalba, így végül fehér kövekre cserélték.
A világ legnagyobb könyvét is itt őrzik
Könyvkiadók és litográfusok a világ minden részéről ellátogattak a borsodi Szinpetribe, hogy megtekintsék a szenzációs alkotást, amely méltó Guttenberg szellemiségéhez. A 21. század könyvkötészetének a csúcsteljesítményeként született meg tizenhárom évvel ezelőtt a világ legnagyobb könyve, mely 2010-ben vált Guinness rekorderré. A meseszép és valóban monumentális alkotásról ebben a cikkünkben gyűjtöttünk össze érdekességeket.”
Lelépő, Fotók: Borsodi Zóna, Flickr
Eredeti írás: