„A frontvonal ukrán oldalának egységei 20-40 százalékos létszámhiánnyal néznek szembe
Sok katona pihenésre szorulna, de kevés és lassú a friss csapatok beáramlása – ellentétben a háború első hónapjaival, amikor önkéntesek ezrei csatlakoztak a hadsereg egységeihez és a területvédelmi erőkhöz.
Ukrajna lakossága csaknem háromszor kisebb, mint Oroszországé, mobilizációs képességei pedig korlátozottak. Valerij Zaluzsnyij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka kijelentette, hogy a patthelyzet leküzdéséhez az országnak új és kevésbé emberigényes katonai technológiákra volna szüksége. Olyan eszközökre, amelyek megkímélik a kezelőket, de képesek aránytalan pusztításra a túloldalon.
Ennek oka, hogy miközben Kijev nem tudja jelentősen növelni a hadsereg létszámát, viszont az orosz vezérkar azt küld a frontra, akit csak tud – a raboktól és vendégmunkásoktól kezdve a hiteltartozást fizetni nem képes embereken át, a nagy jövedelmekkel elkábÍtott önkéntesekig.
A kijevi katonai vezetés a nyáron kezdődött ellentámadás során fel is hagyott a nagyszabású kombinált fegyveres hadműveletekkel is, attól tartva, hogy túl sok embert veszít a mélyen rétegzett orosz védelem ellen. Az orosz parancsnokok nem haboznak katonákat használni ágyútölteléknek, míg Ukrajnának nem ez a stratégiai felfogása, és képessége sincs hozzá.
A frontvonalon lévő egységek száma jelenleg általában 20-40%-kal alacsonyabb a személyzeti listánál – mondta a Wall Street Journalnak Igor Romanenko katonai elemző, az ukrán fegyveres erők nyugalmazott altábornagya. Elmondása szerint a katonáknak nincs lehetőségük a hátravont pihenésre a váltás hiánya miatt.
„A motivációnk továbbra is magas, de kimerültek vagyunk” – mondta az újságnak Alekszandr Szergejcsikov, a 110. gépesített dandár gyalogosa, aki 2022 tavasza óta védi Avdijevkát. Odaát is magasak a veszteségek és a fáradtság, de nem állítja meg az ellenséget. Szergejcsikov látta, ahogy az orosz katonák átkúsznak elesett bajtársaik holttestein, mindaddig, amíg az ukránoknak elfogyott a lőszerük, és vissza kellett vonulniuk a pozíciójukból.
Az elhasználódás háborúja
Az amerikai és a brit hadsereg szerint Ukrajna mintegy 70 ezer halottat és 120 ezer sebesültet veszített a fronton, míg Oroszország 120 ezret, illetve 170-180 ezret. Lakosságarányosan ez nagyon rossz mérleg Ukrajna számára.
„Jó fizikai állapotban lévő gyalogos katonákra volna szükség” – mondja erről Franz-Stefan Gadi, a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének vezető munkatársa a The Financial Timesnak. „A gyalogosokkal szembeni elvárások nőttek, mivel a konfliktus átlépett a kis földi egységek közti összecsapások szakaszába.”
A háború elején a mozgósítás tömegesen vonzotta az idősebb és katonai tapasztalattal is rendelkező férfiakat, de a helyzet azóta gyökeresen megváltozott, mert a korábbi területvédelemből támadásba kell átmenni.
Mintegy 80 000 ukrán katona részesült harci kiképzésben Nyugaton
„Most fiatalabb és keményebb férfiakra van szükség, akik magasabb képzettséggel rendelkeznek” – mondja Jack Watling, a Royal United Services Institute for Defense Studies munkatársa. Nem is csak mennyiségi kérdés van az asztalon, hanem „a csapatok minősége és a nagyszabású műveletek lebonyolításának képessége is.
A külföldön kiképzett ukrán katonák elsősorban pilóták és tankosok, de sok köztük a kommandós és a speciális műveletekre trenírozott fiatal. A fegyveres erőknek növelniük kell tartalékaikat, de „korlátozottak a képességeink, hogy a saját területünkön képezzük ki őket, ezért is szorulunk nyugati segítségre – ismerte el Zaluzsnij. Szerinte nem csak a várva várt páncélosokról és vadászgépekről van szó, hanem az általuk megkövetelt ismeretek átadásáról is. Ez viszont még hosszú időt igényel.
A nyugati szövetségesek mintegy 80 000 ukrán katonát képeztek ki saját bázisaikon, de azóta közülük sokan meghaltak vagy harcképtelenné váltak a nyári-őszi ellentámadás során. Most készül a sorkatonai szolgálatra kötelezettek egységes nyilvántartása – mondta a főparancsnok, miközben az ukrán rendvédelmi szervek ellenőrzéseket végeznek az utcákon és az utakon, keresve azokat, akik kijátsszák a sorkatonaságot.
Borzalmas veszteségek egyes alakulatoknál – akadnak 20 fős századok
A 47. önálló gépesített dandár zászlóalja, amelyben Alekszandr Shirshin hadnagy szolgál, kezdetben önkéntesekből állt, de már főként gyorskiképzésen átesett sorkatonák alkotják. Az alakulat egyik századában a nyár elején még 120 fő volt, de mára csak húszan maradtak. A többiek meghaltak, megsebesültek, vagy a tartalékegységekhez kerültek.
A csapat egyik közlegénye, Bogdan Liszenko úgy véli, hogy „esélyünk sincs, ha lemorzsolódási háborút vívunk Oroszországgal. Hadseregünknek alapvető változásokra van szüksége.”
Konrad Muzyka, a lengyel Rochan Consulting igazgatója egyetért azzal, hogy Moszkva minden tekintetben megelőzheti Kijevet, és nem csak a fegyverzet mennyiségében, hanem mert hajlandóbb elfogadni a magas emberáldozatot, mint Kijev. Ezért Ukrajna csak akkor lesz képes sokáig harcolni, ha csapatai jobban felszereltek és kiképzettebbek lesznek – véli.
A fiatalabb, motiváltabb, jobban képzett szakembereket az ukrán védelmi minisztérium arra szánja, hogy ne a fronton szolgáljanak, hanem a szaktudásuknak megfelelő katonai szakterületre kerüljenek. Ez elsősorban azokat az informatikai szakembereket érinti, akiket high-tech fegyverekre tudnak kiképezni. Több informatikai szakember is jelezte, hogy fontolóra vennék a katonai szolgálatot, ha drónokat irányíthatnának, részt vehetnének kiberműveletekben, hírszerzésben, vagy más hasonló módon hasznosíthatnák tudásukat.
„A következő évet az ukrán hadsereg újjáépítésére kell felhasználni” – mondja Michael Kofman katonai szakértő, a Carnegie Nemzetközi Békeközpont vezető munkatársa. Fejleszteni kell a mozgósítási módszereket, a katonai kiképzést, és egyelőre tartózkodni kell a nagyobb offenzív műveletektől.
A védelmi vonalak is további erősítésre szorulnak, mert orosz ellentámadásokkal is számolni kell – vélekedik a szakértő. Ha ez nem történik meg, a jövő év fordulópont lesz, amely után Ukrajna helyzete egyre kedvezőtlenebbé válik.”
Címlap fotó: © Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.