„A 45 perces beszélgetés során többször is hangsúlyozta: ez egy olyan ködösen megfogalmazott, egymásnak ellentmondó rendelkezéseket tartalmazó jogszabály-tervezet, amelyet bárki ellen fel lehet használni a jövőben. Bárkit ,,külföldi ügynöknek” lehet bélyegezni, aki a határon túlról fogad el támogatást.
A szuverenitásvédelmi törvény és a hozzá kapcsolódó nemzeti konzultáció egy politikai termék, amelynek kimondott célja az, hogy a politikai pártokat – főleg a dollárbaloldalnak csúfolt ellenzéket – ne lehessen külföldről pénzelni. Csakhogy ezt a fegyvert olyan civilszervezetek és médiumok ellen is fel lehet használni, amelyek nem kizárólag állami forrásból tartják fenn magukat. Krekó Péter szerint ez azért is abszurd, mert így a magyar adófizetőkre hárul nagyobb teher.
Az elemző ugyanakkor kiemelte: nagyon fontos, hogy Magyarország megóvja a függetlenségét, de főként az orosz trollokkal és kínai befektetőkkel szemben. Arról nem is beszélve, hogy Orbán Viktor kormánya kettős játékot játszik, és bújtatva támogatta a francia szélsőjobboldali Marine Le Pen kampányát, vagy bolgár Soros-ellenes ,,civilszervezeteket”. A Political Capital 21 pontban foglalta össze, hogy mit is kéne tenni ahhoz, hogy az ország szuverenitása valóban biztonságban legyen.
Arra is kitértek, hogy az új törvény egy kétélő fegyver. A Fideszes jogszabály logikája könnyen a határon túli magyar szervezetek ellen fordítható. Ettől kezdve ugyanis a környező országok bármely magyarellenes politikusa épp a magyar kormányra hivatkozva állíthat be külföldi ügynöknek minden olyan határon túli magyar pártot, civil szervezetet vagy sajtóorgánumot, amely támogatást kap Magyarországról.”
Címlap fotó: © Denes Erdos/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.