Nehéz évet zárunk, háborúkkal, válságokkal teli esztendőt. Sajnos azt is tudjuk, hogy csak az évnek van vége, a válságok, a háborúk folytatódnak.
Az élet rosszabbra fordult Európában. Az EU az idén elvesztette második helyét a világgazdaságban és semmi olyat nem tud felmutatni, ami megállíthatná a szakadékhoz vezető úton. Az igénytelenség, a szenny elönti nem csak az utcákat, de a közéletet is. A nagy államférfiak helyébe színtelen-szagtalan figurák léptek, akiket a pénz és a népbutító tőkés média emel állami tisztségekbe. Az európai uralkodó osztály szellemi válságban van. Jobb híján elfogadja Amerika és a liberalizmus szellemi és politikai fogságát.
Az emberek ezt mindenütt Európában látják és kezdik felemelni szavukat a migráció, a háború, az önpusztítás ellen. Az elégedetlen tömegek azonban még nem váltak a tőkét elsöpörni képes erővé.
Hazánkat a világban sokan a nyugalom szigetének tartják, és tény, hogy a kormány 2010 óta képes volt fenntartani a belső stabilitást. Ehhez sajátos egyensúlyt teremtettek a tőke elvárásai és a néptömegek igényei között. Némileg korlátozták a tőkét és sokféle szociális juttatást adtak a tömegeknek. Ez a taktika átsegítette az országot a covidon is, a gazdasági válságon is.
A pénz azonban fogytán van, és a nagytőke is kezdte benyújtani a számlát. A benzin árát például csak átmenetileg sikerült alacsonyabb szinten tartani. A nagytőke nyomására megszüntették az árstoppot és szabad utat engedtek az áremelkedésnek. A pénzvilág egyre inkább korlátozni akarja a piaci folyamatokba való állami beavatkozást. Enélkül viszont nehéz fenntartani a lakosságot segítő szociálpolitikát. Magyarán mondva, készüljünk fel arra, hogy az egyensúly megbillen és az elégedetlenség az utcára viszi az embereket.
A kormány az idén is óriási küzdelmet folytatott a külpolitikai egyensúlyért. Igyekezett megvédeni a nemzeti függetlenséget és megakadályozni, hogy az EU és a NATO a nemzeti érdekekkel ellentétes akciókba rántsa bele az országot.
Sok minden sikerült, de sok minden nem. Magyarország látványosan a militarizálódás útjára lépett. Milliárdok mennek a hadseregre, hadiüzemek tömkelege épül, külpolitikai kalandokra vállalkozik a kormány Afrikában, a Balkánon, másutt. Folyik az ország felkészítése egy háborúra, de nem kötik a nép orrára, hogy ki ellen kellene a hazát megvédeni.
Tovább folyatódott a belpolitikai vallásháború. Elhitették az emberekkel, hogy csak két választás van: vagy kormánypártok, vagy a liberális ellenzék. Elszigetelnek mindenkit, aki harmadik utat, vagy netán a kapitalizmustól eltérő más megoldást kínál.
Ilyen viharos politikai tengerben kellett a Munkáspárt létét és önállóságát megőrizni. Vállaltuk, hogy fellépünk a háború ellen. Elítéltük a liberálisok EU- és Amerika-barátságát, ami belesodorhatná Magyarországot egy Oroszország elleni háborúba. De bíráltuk a kormány következetlenségeit, a NATO-nak és Amerikának tett engedményeket, az állami vezetők kétarcúságát.
Kiálltunk a stabilitás védelme mellett, de jeleztük, hogy a nagytőkének tett engedmények aláássák a stabilitást. A világhelyzet változásai, az EU összeomlása, a háború világháborúvá válása, a migráció fordulatot hozhatnak a mi helyzetünkben is. Feladatunknak tartottuk megmutatni, hogy a bajokat a kapitalizmus okozza, és a megoldást egy olyan világ jelentené, ami nem a pénz uralmára, hanem az emberek érdekeire épül.
Párttagságunk megértette az új helyzetet és támogatásáról biztosította a párt vezetését. Vállalták a nem könnyű utcai akciókat, a háborúellenes megmozdulásokat. Adományokkal segítették a párt működését. Őszinte köszönet és tisztelet a Munkáspárt minden tagjának!
Határozottan felvetettük a nemzetközi kommunista és munkásmozgalom megújításának szükségességét. A világ radikális változásai megkövetelik, hogy korszerű és fenntartható megoldásokat mutassunk fel a tőkés válság leküzdésére, gyorssá, életszerűvé tegyük a pártjaink együttműködését.
Egyre többen értik, hogy változásra van szükség. A kínai sajátosságú szocializmus eredményei, a marxizmus alkotó továbbfejlesztése Kínában ösztönző erővel hat és olyan szellemi hullámokat indít el, amelyek segíthetik az európai szocializmus megújulását is.
Na, de nem szaladjunk nagyon előre! Ünnepeljük meg a Munkáspárt születésnapját, legyünk büszkék arra, hogy élünk és dolgozunk! A jövő évi választásokon mutassuk meg az embereknek, hogy mi itt vagyunk, mi ő mellettük vagyunk. Örülünk, ha valami jól sikerül Magyarországon, de mi nem jobb kapitalizmust akarunk, hanem az emberek közösségi társadalmát, szocializmust.
Legyen szép az ünnepük, boldog karácsonyt, sok örömet, békét és jó egészséget!