„Kifutott a világ legnagyobb óceánjárója Miami kikötőjéből vasárnap. A húszemeletes hajó gigantikus üzemanyagfogyasztása hatalmas környezetszennyezés a természet- és klímavédők szerint. Az aktivisták szlogenje: az a legjobb szállodahajó, amelyik meg sem épül.
A Miamiból indult hajó mellett eltörpültek a kikötő épületei, és a város magasházai sem látszottak túl magasnak a háttérben a hajóhoz képest. A világ óceánjain évente már több száz szállodahajó cirkál, az általuk okozott légszennyezést a szárazföldi közlekedéssel és iparágakkal vetik össze ma már a szakemberek.
A hajózási szakma vitatja az olyan hasonlatokat, miszerint egy milliárd autó okoz annyi éghajlati felmelegedést fokozó kibocsátást egy évben, mint a szállodahajók a tengereken. A számoknál beszédesebb, amit maguk az utasok is látnak: míg egy repülőgépes, vasúti vagy autóbuszos utazáson csak az utas és a csomagok utaznak, addig az óceánjárókon a teljes szállodai és szórakoztatókomplexum mozgatása égeti az üzemanyagot.
Ez csak az egyik tétel a klímavédők szerint, akik arra is emlékeztetnek, hogy a hajók megépítéséhez szükséges anyagok előállítása (fémkohászat) és összeszerelése már önmagában is jelentős környezetszennyezés, használati idejük után pedig bontásuk szintén környezetterhelés.
A közösségi oldalakon terjedő leghíresebb képek egyikén ép minigolf-pályával, kinyitott napernyőkkel, azúrkék medencékkel a fedélzetünkön várják a bontást ránézésre épnek tűnő szállodahajók egy dokkban.
A koronavírus-járvány után megugrott a bontókba vontatott cirkálóóriások száma, de az idegenforgalmi szektorban éles versengés önmagában is elhozza a leselejtezés napját. Egyre nagyobb, egyre komplexebb, egyre újszerűbb járművek törnek az élre, és szorítják ki vetélytársaikat.
A vasárnap indult szállodahajó a finnországi Turkuban működő hajógyárban épült, a járművet a Bahamákon jegyezték be. Hét úszómedencével és hat csúszdával rendelkezik. Több mint 40 étteremmel, bárral, diszkóval és egyéb társasági funkcióval rendelkezik. Felépítése 2 milliárd dollárba került. Üzemanyaga cseppfolyósított földgáz, ami metánszennyezéssel károsítja a légkört.”
Címlap fotó: © Rebecca Blackwell/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.