„Európa egyik legmélyebb bányáját egy finnországi kisvárosban földalatti energiatárolóvá alakítják át. A gravitációt használja majd a felesleges energia tárolására, amikor szükség lesz rá.
A távoli finn település, Pyhäjärvi 450 kilométerre északra fekszik Helsinkitől. A több mint 1400 méter mélyen fekvő Pyhäsalmi cink- és rézbányát már leszerelték, de most a skóciai székhelyű Gravitricity vállalat új életre kelti.
A cég olyan energiatároló rendszert fejlesztett ki, amely emeli és csökkenti a súlyt, és amely saját állítása szerint a lítium-ion akkumulátorok és a szivattyús víztárolás legjobb tulajdonságainak egy részét kínálja.
Hogyan működik a gravitációs akkumulátor?
Amikor többletenergia áll rendelkezésre – például szeles napokon a szélturbinákból –, a súlyokat felhúzzák a Pyhäsalmi bánya 530 méteres segédaknáján. Az energiatermelés érdekében ezeket a súlyokat el lehet engedni, és a csörlőket generátorokká alakítva rövid ideig tartó villamosenergia-áramlást vagy lassabb csepegtetést lehet létrehozni, attól függően, hogy mire van szükség.
A gravitációs energiarendszer képes lenne 2 MW teljesítmény tárolására és a helyi energiahálózatba való integrálásra.
Egy nemzetközi kutatócsoport által a múlt hónapban közzétett tanulmány szerint a használaton kívüli bányákban elhelyezett gravitációs akkumulátorok költséghatékony, hosszú távú megoldást kínálhatnak az energiatárolásra, ahogy a világ áttér a megújuló energiaforrásokra.
A Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemző Intézet (IIASA) tudósai megállapították, hogy a világ elhagyott bányaaknái akár 70 TWh energiát is tárolhatnak – ami nagyjából a globális napi villamosenergia-fogyasztásnak felel meg.
Alacsony szén-dioxid-kibocsátású munkahelyek teremtése egy bányászközösségben
A Pyhäjärvi helyi közösség egy fejlesztési társaságot hozott létre, hogy elősegítse a régi bánya megújulását. Most írt alá megállapodást a Gravitricityvel, hogy a régi bányaaknát a vállalat technológiájának első teljes körű prototípusává alakítják át.
A vállalat szerint ez lehet Európa első Gravistore telepítése.
„Ez a projekt teljes körűen demonstrálja, hogy technológiánk hogyan képes megbízható, hosszú élettartamú energiatárolást biztosítani, amely képes energiát gyűjteni és tárolni az alacsony keresletű időszakokban, és gyorsan felszabadítani azt, amikor szükség van rá” – mondta Martin Wright, a Gravitricity ügyvezető elnöke.
„Ez a teljes körű projekt utat nyit más kereskedelmi projektekhez, és lehetővé teszi, hogy megoldásunk beépüljön a bányák leszerelési tevékenységeibe, potenciális jövőt kínálva az eredeti élettartamuk végéhez közeledő bányák számára.”
Martin Wright hozzáteszi, hogy a projekt remélhetőleg alacsony szén-dioxid-kibocsátású munkahelyeket hoz majd létre egy olyan területen, amely jelentősen szenved a bányászati tevékenység megszűnésétől.
A bányát 1962-ben nyitották meg, és több mint 60 millió tonna ércet termeltek ki ott. Egykor a régió egyik fő munkaadója volt, de 2022 augusztusában bezárt, és sokan maradtak munkanélküliek.
A gravitációs akkumulátor egyike a bánya több közösségi kezdeményezésű projektjének, amelyek célja, hogy új életet leheljenek a területbe. Ide tartozik egy naperőműpark, technológiai startupok és egy földalatti 5G-hálózat is.”
Címlap fotó: © Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.