„Kilátástalan helyzetbe sodorta az aszály és a termelési költségek folyamatos emelkedése a spanyol gazdák jelentős részét. Sokan úgy érzik, hogy nem maradt más választásuk, mint hogy tüntessenek.
„2023-ban a világtörténelem legdrágább gabonaidénye volt, ami a költségeinket illeti, és ez az elmúlt évek egyik legalacsonyabb csapadékmennyiségével párosult. Nem bírjuk tovább” – mondta az egyik szakszervezet képviselője, Carlos Fernández.
Az EU ráadásul szigorítja az uniós agrártámogatások feltételeit, keményebb környezet- és állatvédelmi szabályokat kell betartani.
„Úgy akarunk termelni, hogy ne károsítsuk a bolygót, de ez a szélsőséges környezetvédelmi fundamentalizmus, amely csak a bolygót védi, minket pedig teljesen védtelenül hagy, hosszú távon nem fenntartható” – tette hozzá Fernández.
Az uniós választásokra is hatása lesz a gazdatüntetéseknek
Több európai országhoz hasonlóan a gazdák Spanyolországban is útlezárásokkal és tüntetésekkel próbálják felhívni a döntéshozók figyelmét. A tiltakozók egyik követelése az, hogy ha már szigorú környezetvédelmi és élelmiszerbiztonsági szabályoknak kell megfelelniük, akkor azok vonatkozzanak az EU-n kívülről érkező termékekre is, hogy ne kerüljenek hátrányba az árversenyben. A gazdákhoz a fuvarozók is csatlakoztak, ők főleg a külföldi árukat fogadó kikötőket akarják blokkolni.
„A gazdák, az állattenyésztők és a fuvarozók megígérték, hogy a sztrájkok és tiltakozások nem szűnnek meg, amíg Brüsszel meg nem hallgatja a követeléseiket. Az Európán végigsöprő tüntetések a városi és vidéki Európa szétszakadását jelzik. Ez az euroszkepticizmus és az éghajlatváltozás tagadásának táptalaja, és várhatóan döntő szerepet fog játszani a közelgő európai választásokon” – jelentette madridi tudósítónk, Jaime Velázquez.”
Címlap fotó: © Emilio Morenatti/AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.