„Legalább 50 000 ukrán nincs regisztrálva a toborzóközpontnál a büntetett előélete miatt.
Denisz Maljuszka, Ukrajna igazságügyi minisztere egy interjúban megjegyezte, több ezer elítélt fejezte ki óhaját, hogy csatlakozna az Ukrán Fegyveres Erőkhöz. Elmondása szerint vannak köztük olyanok is, akik életfogytiglani szabadságvesztésre vannak ítélve.
A tárcavezető azt is hozzátette, hogy jelenleg legalább 50 000 ember nincs katonai nyilvántartásba véve a büntetett előélete miatt, holott ők is mozgósíthatók lennének. A témával már korábban a KISZó is foglalkozott:
Maljuszka azt is hangsúlyozta, hogy előreláthatóak azok a kockázatok is, amelyeket az elítéltek mozgósítása vonna maga után. Ennek érdekében az Igazságügyi Minisztérium kész elemzést végezni és annak eredményeit megosztani a területi toborzóközpontokkal és a bírósággal.
Ahhoz azonban, hogy büntetett előéletűeket és a még büntetésüket töltő személyeket mozgósítsák, jogszabályi változtatásokra van szükség.
A tisztségviselő hozzátette: a büntetett előéletű személyek nemcsak harci műveletekbe, hanem egyéb, a hadseregnél szükséges munkákba is bevonhatók. Elmondása szerint azonban ez attól függ, milyen bűncselekmény miatt ítélték el az embert.
„Mindenesetre a katonáink nem csak géppuskával harcolnak. Ne fegyvert akarjunk adni nekik, hanem egy lapátot a kezükbe, hogy ássanak.
Röviden: nem minden ember gyilkosság miatt került börtönbe, vannak, akik közlekedési szabálysértésért kerültek oda. Egy ilyen ember nem tudná védeni az országot és gyarapítani a hadsereg sorait? – tette fel a kérdést az igazságügyi miniszter, aki korábban az elítéltek beleegyezés nélküli mozgósítását javasolta, és kijelentette, hogy az ország védelme mindenki kötelessége.
Az Európa Tanács büntetés-végrehajtási statisztikái szerint Ukrajnában 2020 januárjában 52 609 fogoly tartózkodott börtönben.
Fotó: KISZÓ.NET