„Erősödik a pollenszezon
Az egyre melegedő időjárás hatására erősödik a pollenszezon – a húsvéti hétvégén a nyírfára allergiások számíthatnak tüneteik erősödésére.
Kerüljék a nyírfával beültetett parkokat, utcaszakaszokat az annak virágporára allergiások az elkövetkezendő napokban, a húsvéti hétvégére ugyanis a nyírfapollen koncentrációjának jelentős emelkedésére lehet számítani – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). – Ha az ablak közelében található nyírfa, lehetőség szerint arrafelé ne szellőztessenek a pollenre érzékenyek, és gyakran töröljék le nedves ruhával a bútorokat és a padló felületére lerakódott port – javasolják a szakemberek.
A pollenjelentés szerint a nyír pollenkoncentrációja országosan – így Pécsett és környékén is – a közepes-magas tartományban alakulhat, a juharé közepes, helyenként elérheti a magas szintet. Megjelent továbbá a levegőben a platán, a tölgy, a komlógyertyán, valamint már a pázsitfűfélék virágpora is, koncentrációjuk még alacsony, de fokozatosan emelkedik, hamarosan elérheti a tüneteket okozó közepes szintet.
A húsvéthoz kapcsolódva az NNGYK arra is felhívja a figyelmet, hogy a barkát, amely az ünnepi dekoráció elengedhetetlen kelléke, ne tegyük vízbe, mert kinyílik, és apró, sárga színű porzók jelennek meg a rügy szürke, bolyhos felszínén. A barka ekkor kezdi szórni az erősen allergén virágporát – az arra érzékenyeknek ezt ajánlatos elkerülni.
A parlagfű irtása is időszerű
Jóllehet a parlagfű csak nyáron okoz kellemetlen tüneteket az allergiásoknak, a virágzás kialakulásának megakadályozásával már most foglalkozniuk kell a földhasználóknak. A gyomnövény vegyszeres irtásának tavasszal van itt az ideje.
A parlagfű nem csak allergizáló hatása miatt káros és veszélyes, de agresszivitásával elnyomja a kultúrnövényeket, felhasználja a talaj tápanyag- és vízkészletét, ezáltal jelentős terméskiesést eredményezve. A gyomnövény elleni védekezés a földhasználók jogszabályi kötelezettsége: meg kell akadályozniuk földjükön a parlagfű virágbimbójának kialakulását, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenn is kell tartaniuk.”
Fotó: PESTHY MARTON, Unger Tamás
Eredeti írás: WALD KATA