Hét Trump-segéd ellen és további 11 Trump-párti arizonai republikánus ellen emeltek vádat Phoenixben. Köztük vannak azok a személyek, akik aláírták a dokumentumokat, hogy állítólag az állam érvényes elektorai lesznek 2020-ban.
Ebben a perben – kivételesen – magát a volt elnököt nem vádolják, de az 1. számú összeesküvőként tartják nyilván.
A többi vádlott között van Rudolp Giuliani volt New York-i polgármester, aki Trump mellett szolgált ügyvédként, valamint Mike Meadows, a Fehér Ház kabinetfőnöke, az elnöki hivatal második embere. Meadows volt az, aki a Capitolium ellen támadás reggelén azt mondta asszisztensének, hogy „ma valami történni fog”.
Az ügyészek azt tárták a nagy vádesküdtszék elé (Grand Jury), hogy a 18 vádlott olyan a tervet dolgozták ki, hogy választási csalással kapcsolatos hamis állításokat kreálnak, nyomást gyakoroljva az arizonai választási tisztviselőkre, hogy megdöntsék Biden alacsony többségű győzelmét az államban.
A keddi keltezésű, de szerdán nyilvánosságra került vádirat leírja a benyújtott vádpontokat, a megyei és állami tisztviselőknek küldött rábeszélő üzeneteket, valamint a „hamis választói” dokumentumok 2020 decemberi aláírásait.
Mind a 11 Trump-párti elektor ellen egyenként kilenc vádat emeltek, beleértve az összeesküvést, csalást és hamisítást
„Arizonában és az Egyesült Államokban Joseph Bident választották meg elnökké 2020. november 3-án” – jelenti ki a vádirat. „Mivel nem akarták elfogadni a választási eredmény tényét, a vádlottak és az összeesküvők (Trump) azt tervezték, hogy megakadályozzák az elnöki tisztség törvényes átruházását, hogy az Arizona szavazóinak akarata ellenére hivatalban tartsák az 1. számú Összeesküvőt. Ez a manipuláció megfosztotta volna az arizonai szavazókat a szavazati joguktól, és a szavazatok tisztességek megszámlálásától” – mondja a vádirat.
A hivatalosan még meg nem nevezett vádlottak között szerepel még Trump ügyvédi stájának több tagja is, valamint Mike Oman, a 2020-as elnöki kampány műveleti igazgatója.
Kris Mayes arizonai főügyész hivatala közölte, hogy a vádlottak nevét hivatalosan akkor közlik, miután kézbesítették neki a vádiratot és beidézték őket. (Ez vélhetőpen ma megtörténik.) Nevüket addig kitakarták a sajtónak átadott anyagokból.
„Ahogy korábban is kijelentettem, úgy ma újra elmondom, nem engedem meg, hogy az amerikai demokráciat aláássák. Ez túl fontos ügy Amerika számára” – mondta a kerületi ügyész.
A 2020-as arizonai elnökválasztási viadal volt az egyik legszorosabb verseny
Biden alig több mint 10 000 szavazattal győzött itt Trump ellen, mivel Arizona egyike volt annak a hét ‘csatatér-államnak’, ahol „alternatív elektorok” gyűlt össze (ami csalásnak sazámít), és alaptalanul állították, hogy ők megfelelően megválasztott elektorok.
A remény az volt, hogy Mike Pence akkori alelnök elismeri a Trumpot támogató elektorokat a Bidenre leadott valódi elektori szavazatok helyett.
Arizona immár a negyedik állam, amely vádat emel a Trump-párti politikusok ellen, miután Michiganben, Nevadában és Georgiában már megtörtént.
A vádirat azt állítja, hogy Rudolph (Rudy) Giuliani – akit gyakran csak „a polgármesterként” emlegetnek – hamis állításokat terjesztett a választási csalásról szerte Arizonában. Nyomást gyakorolt az állam tisztviselőire, hogy változtassák meg a szavazás eredményét, és a vád szerint ő volt a felelős azért, hogy egyes elektorokat az elnöki jegyre (ticket) szavaztassanak.
Rusty Bowers volt republikánus arizonai házelnök már korábban belekeverte Giulianit a képviselőház január 6-i bizottsága előtt tett vallomásába. Bowers azt mondta, hogy annak ellenére, hogy a New York-i polgármesterből lett Trump-helyettestől többször is bizonyítékot kért a választási csalással kapcsolatos állításaira, Giuliani nem mutatott be semmit. „Giuliani azt mondta: sok elméletünk van, csak nincs bizonyítékunk” – vallotta Bowers.
Meadows a vádirat szerint Trump kampányának tagjaival tiltott módon együttműködött a csatatér államaiban az alternatív elektorok szavazatainak „koordinálásában és végrehajtásában”. (A szabály szerint a Fehér Ház, azaz a kormány tagjai nem vehetnek részt a választási műveletekben, és azokat az elnöki stábtól és kasszától elkülönítve kell intézni.)
A vád szerint Trump többi szövetségese segített a terv végrehajtásában, többek között azzal, hogy nyomást gyakoroltak Mike Pence alelnökre, hogy fogadja be a Trump-párti választók listáját. Ebből a nyomássorozatból keredekett ki 2021 december 6-án a Capitolium elleni lázadás.
A listán szereplő nevek mindegyike tiltakozik a vádemelés ellen, amit – Trump szavaival élve – politikai boszorkányüldözésnek tartanak.
Steven Cheung, Trump kampányának szóvivője nyilatkozatában kijelentette, hogy a vádemelés „egy újabb példa arra, hogy a demokraták fegyverként használják a jogrendszert. „A demokrata platform 2024-re, ha nem tud legyőzni minket megpróbál börtönbe zárni” – mondta Cheung.
Címlap fotó: Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.