„A Focus összehasonlította öt ország szupermarketjeiben kapható termék árát, és kiderült, számos olyan áru van, amely Európában olcsóbb, mint Ukrajnában.
Az élelmiszerárak növekedése fájó pont az ukránok számára. A szakértők szerint a háború jelentősen rontotta a helyzetet, és az ukránok kiadásainak több mint fele az élelmiszerre megy el.
Az ukrán árakkal való összehasonlításhoz a Focus négy európai országot választott – a szomszédos Lengyelországot és Romániát, valamint a két balti államot, Lettországot és Észtországot. Tudatosan nem választották Európa leggazdagabb országait, mert nyilvánvaló, hogy ahol a minimálbér 2500 euró, ott a szupermarketek árai is ennek megfelelőek.
Az elemzéshez a helyi szupermarketekben a legalacsonyabb termékárakat vették alapul, hogy kiderüljön, hol a legkisebbek az árak.
Európában gyakran még mindig megtalálhatóak az 1 kg-os vagy literes csomagolások. A zsugorfláció (vagy legrammozás (angolul shrinkflation) az a folyamat, aminek során bizonyos termékeknek csökken a mérete/kiszerelése vagy mennyisége, miközben a termék ára változatlan marad, vagy esetleg felárazzák) Ukrajnában gyakoribb, mint Európában. Az európai polcokon még mindig megtalálhatóak a 100 grammos csokoládék, amelyeket az ukrán fogyasztók már rég elfelejtettek. Eközben az ukrán árakat, például a tejet (0,95 l) vagy a kefirt (0,87 l) át kellett számítani.
Az ukrajnai szupermarketekben egy 82%-os a vaj 180 grammos csomagja 76,80 hrivnya (a legalacsonyabb ár) és 168,10 hrivnya (200 g) közötti áron kapható. Eközben Lengyelországban egy 200 grammos vajat 6,25 złotyiért (62,27 hrivnya) lehet vásárolni, akciósan pedig 4,00 złotyiért (39,84 hrivnya). Észtországban a lengyel vaj egyenesen csúcs áron van: 0,92 euró (39,33 hrivnya) 200 grammos csomagért – tehát olcsóbb, mint Lengyelországban.
A rizs ára nem Ukrajnában a legmagasabb. Lengyelországban és Romániában valamivel olcsóbb a rizs, a balti országokban viszont jelentősen drágább. Az szakértők emlékeztetnek, hogy korábban termeltek rizst Ukrajnában, Herszon megye déli részén és a Krímen. Viszont a Krím annektálása után a rizs importja meredeken nőtt, és a Kahovkai vízerőmű felrobbantása óta Ukrajnában már nem termelnek rizst. A háború első évében Ukrajna 60 százalékkal többet költött a rizs külföldről történő behozatalára, mint 2021-ben.
Okszana Ruzsenkova, a Világbank szakértője szerint a lengyel és román rizs olcsóságának fő oka az, hogy az Ukrajnába importált rizs éppen ezeken az országokon keresztül halad át. Így a többletek a lengyel és román piacon maradnak, ami az árak csökkenéséhez vezet.
A zöldségek és gyümölcsök is olcsóbbak máshol. A banán Romániában másfélszer olcsóbb, mint Ukrajnában.
„Ha figyelembe vesszük a mai ukrajnai logisztikát, a háború alatti biztosítási díjakat, a határok lezárását, azt, hogy mennyi áru megy tönkre a lengyel–ukrán határon a várakozás közben, akkor a banán magas ára Ukrajnában magától értetődő – véli Oleg Pendzin gazdasági szakértő. – Mindezek a háborús tényezők beépülnek az importált áru árába.”
Fotó: KISZó
Eredeti írás: