„A négy éve indult kezdeményezés immár olyan hagyomány, amely akkor is tovább élne, ha a szervezők nem lobbantanák fel minden évben azt a jelképes gyufát, ami az össztűz meggyújtásához szükséges. Az ötlet amennyire egyszerű, annyira nagyszerű, és valószínűleg épp ezért vált a legnagyobb összetartozás-napi „találkozóvá”, és csatlakozott már a legelső alkalommal is hat kontinens több mint 70 országának 2500 települése.
– Büszkék vagyunk arra, hogy ez a Kárpátaljáról indult kezdeményezés világméretűvé nőtte ki magát, és túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ez a legkiterjedtebb magyarságmegmozgató esemény június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján – kezdte beszélgetésünket Popovics Pál, a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség (KáMCSSZ) elnöke, a kezdeményezés ötletgazdája. – Az idén rekordgyorsasággal, mindössze néhány nap alatt 30 országból jelentkeztek, a tűzgyújtó pontok száma 300 feletti, és folyamatosan gyarapodik. Az a tapasztalat, hogy míg az első évben sok magánszemély vagy kis közösség gyújtott tüzet, addigra mostanra már jellemzőbb, hogy egy-egy nagyobb szervezet, intézmény, önkormányzat szervezte rendezvény köré gyűlnek az emberek, így
ha a tűzrakópontok száma csökken is, a résztvevőké egyre csak nő, hiszen az ilyen rendezvényeken több tucat, de sok helyen több száz ember gyűl össze. A legtöbb helyen a tűzgyújtás már szerves része lett az június 4-ei programoknak.
A kezdeményezés a szétszakítottságunk helyett az összetartozásunkra akarja felhívni a figyelmet, illetve már harmadik éve a békéért is lobog a láng, hangsúlyozzák a szervezők. Kárpátalján, a jelenlegi háborús helyzet miatt, zártabb helyen, nem közterületen, „meghittebb” körülmények között emlékeznek a 104 éve történt eseményekre.
– Sajnos az idén sem változott a helyzet, a háború folytatódik, így a lángok már harmadik éve egyben a Béke Tüzei is. A bajban még inkább felértékelődik a közösség szerepe. Nagyon fontos, hogy összetartsunk, és ne csak a világ magyarságával kapcsolódjunk össze, hanem mi kárpátaljai magyarok is egymással. Közös imával fohászkodjunk azért, hogy minél előbb véget érjen a háború.
Hálásak vagyunk mindazoknak, akik akkor is összekulcsolják a kezüket a békéért, ha nem is kötődnek közvetlenül Kárpátaljához, Ukrajnához.
Az itt élő magyarokat az idén is arra kérjük, legyenek tekintettel a hadiállapotra, és ne szervezzenek nagyszabású kültéri rendezvényeket. Minden évben hangsúlyozzuk, akár egy szál gyertya mellett is lehet méltóságteljes megemlékezést tartani.
Popovics Pál hozzátette, a Kárpát-medencén kívül a diaszpóra szervezetek is nagyon aktívak, és előszeretettel ismerkednek, veszik fel a kapcsolatot más, külhonban élő magyar nemzettársaikkal. Ez is az egyik pozitív hozadéka a kezdeményezésnek.
– Úgy vélem, ami ezt a kezdeményezést igazán látványossá és élővé teszi, az a weboldal, és az ott elérhető „élő” térkép, a rajta lévő kis aktív lángokkal, illetve a tűzgyújtásról megosztott fotókkal, videókkal. A regisztrációnál, a belépést követően, a tűztárs kereső pont alatt megkereshetünk és választhatunk tűzgyújtó társat, akikkel virtuálisan összekapcsolódhatunk. Ez az opció Kárpátalján is működött, illetve kontinensek között is működik, és ezt az „együttlétet” igazán különlegessé teszi.
Sokan regisztráció nélkül gyújtanak tüzet. A szervezők viszont arra kérnek mindenkit, hogy ha névtelenül is, de jelentkezzenek, adjanak hírt magukról, vállalják magyarságukat.
– Sok kis lángból lesz egy egész, ami megmutatja, milyen sokan vagyunk és együtt mire vagyunk képesek. Örülök, hogy elmondhatjuk, ez a kezdeményezés „tiszta”, hiszen mentes mindenféle befolyástól. Politikai pártállástól és egyéb hovatartozástól függetlenül számos ember, közösség becsatlakozik, és ilyenkor a nemzetünk egysége, az összetartozásunk áll mindenek felett.
A tűzgyújtás menete a következő:
- A https://gyujtsukmeg.ma weboldalon kattintson a Csatlakozom gombra.
- Regisztráljon.
- Helyezze el a tűz tervezett helyét a térképen.
- Ossza meg minél több ismerősével ezt a lehetőséget!
- Június 4-én budapesti idő szerint 20:24-kor a megjelölt helyszínen barátaival, ismerőseivel, családtagjaival gyújtsák meg Összetartozásunk Tüzét!
- Az eseményről töltsön fel képeket, videót, beszámolót és azt is ossza meg másokkal!”
Fotó: KISZó
Eredeti írás: Simon Rita