„Kijev egyelőre csak a Harkivhoz közeli határnál tud célbavenni katonai célpontokat- mondta két amerikai tisztviselő az amerikai hírportálnak. „Az elnök a közelmúltban arra adott utasítást, hogy tegyék lehetővé Ukrajna számára az Egyesült Államok által szállított fegyverek használatát ellencsapások céljára Harkivban” – osztotta meg az információt az egyik tisztviselő.
A korlátozások lazítása szakítást jelent az eddigi politikával az Egyesült Államok szövetségeseinek növekvő nyomása közepette.
Ukrajna nem kért engedélyt arra, hogy Harkivon túlmenően használhasson amerikai fegyvereket. Kijev immár amerikaiak által biztosított fegyverekkel, például rakétákkal és rakétavetőkkel lőheti le a Harkiv felé tartó orosz rakétákat vagy az orosz bombázókat, amelyek csapásokat mérnek Ukrajna területére. Ukrajna azonban nem használhatja ezeket a fegyvereket polgári infrastruktúra ellen.
Az amerikai kormányzat egyelőre határozottan kitart amellett, hogy Ukrajna ne használhassa a tőle származó eddigi legfélelmetesebb hadifegyvert, az ATACMS néven ismert nagy hatótávolságú rakétákat, amelyek akár 300 kilométerre is elérnek.
Kijev az elmúlt hetekben arra kérte Washingtont, hogy változtasson politikáján, miután az orosz erők jelentős előrenyomulásokat hajtottak végre az utóbbi időszakban.
Fontos európai vezetők is jelezték, hogy változtatnak eddigi álláspontjukon: Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár keddi sajtótájékoztatójukon felvázolták, hogy az Ukrajnába küldött francia fegyverek, köztük a nagy hatótávolságú rakéták, célba vehetnek Oroszországon belüli bázisokat is.”
Címlap fotó: © Alex Brandon/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.