„Folytatódott az előnevelt baromfik osztása Gigében, ahol már harmadik éve támogatják a családokat, hogy segítsék újraéleszteni az állattartás és a kertészkedés hagyományát. Egy teherautónyi lábasjószág kedden rögtön gazdára is talált az igénylők között.
Volt, aki autóval érkezett, de a legtöbben talicskát toltak, pléddel takarva le az átvett csirkéket. Csak ki kell nyitni a csomagtartót, és átugrálnak a csibék, mondta vidáman az egyik autós.
– Nem tudom mindet egy helyre rakni, mert az egy hónapos csibék szétszedik a kicsiket – osztotta meg a tapasztalatait az egyik háziasszony. – Amikor két-három hónaposak, már össze lehet ereszteni őket.
– Felneveljük és vágunk is belőlük, amikor nagyobbak – mondta Gál István. – Itt Gigében nagy segítség mindez, mert hátrányos helyzetű családok élnek a faluban.
– Jól jön a támogatás, mert a piacon kétezer forintot is elkérnek a rántani való csirkéért – jegyezte meg Takácsné László Aranka. – A kakasokat levágjuk, a tyúkokat meghagyjuk, hogy legyen tojás. Nálunk a családban három gyerek van.
– Sokat számít a támogatás a családi költségvetésben, mert mi öt gyermeket nevelünk – említette József Sándorné. – A csirketáp drága ugyan, de így is megéri.
Csirkeosztás Gigében
Fotók: Lang Róbert
Két zsák táp járt ingyen, egy kérelmező pedig 35 csirkét vihetett haza, összesen 30 család vett részt a csirkeosztásban. Több mint ezer baromfit hozott autójával az őstermelő, aki elmagyarázta, hogy az avicolor kettős hasznosítású fajta, mert a jércék kiváló tojók, és a kakasok 4-5 kilósra is megnőnek.
A Családi Portaprogramot a Belügyminisztérium megbízásából a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság hirdette meg, és Gigén az önkormányzat hamar átvette a kezdeményezést.
– Már harmadik éve az önkormányzat saját forrást tesz a Családi Portaprogram lehetőségeihez – mondta Bálint Ildikó, Gige polgármestere. – Korábban még kacsákat is tudtunk szerezni, és most tele van a falu tojással, mert a tavalyi pipik rengeteget tojnak. Nálunk rákapott a lakosság, egyenesen a reneszánszát éli a tyúkok tartása, igazi sikertörténetről beszélhetünk. Már a következő pályázatot indítjuk el. Az egy éves programban az egynyári virágtól a gyümölcsfáig kaphat támogatást az, aki kertészkedni akar vagy a háztáji gazdaságát felélénkíteni, és ehhez az önkormányzat minden segítséget megad. Senkit sem akarunk elutasítani, ezért támogatjuk a jelentkezőket akkor is, ha többen vannak, mint az előírt létszám.”
Fotó: Lang Róbert
Eredeti írás: KOVÁCS GÁBOR LÁSZLÓ