„Hajdan című sorozatunkban ismét visszatekintünk a régmúlt idők érdekességeire, fontos eseményeire Tolna vármegyéből.
100 ÉVE Hungária hatalmas alakja a decsi szoborról a jövőbe néz, lábánál roskadó bajtársát öleli fel a magyar vitéz, a másik oldalon magyar anya viszi karján árván maradt egyik gyermekét és vezeti a másikat, a nagyobbat, akinek puska van a vállán, arra, amerre a hősök emléke hívja a fiút. Ezt a szobrot adta át Decs községének a múlt vasárnap a szoborbizottság ünnepélyes formák között. A négy éves háborúban elesett magyar hősöknek ismét egy szobra áll, hogy hirdesse a kötelességet, a hűséget, az áldozatkészséget, hogy Decs községének is legyen egy helye, ahol a borús magyar éjszakában vigaszt talál. (Tolnamegyei Ujság 1924. május 31.)
100 ÉVE Szekszárd város képviselőtestülete egyhangúlag elhatározta, hogy a m. kir. belügy miniszter leirata értelmében részt vesz a Magyar Nemzeti Bank alaptőkéjének jegyzésében és 10 darab részvényt jegyez a város részére. (Tolnamegyei Ujság 1924. május 31.)
100 ÉVE Szekszárdi Törekvés SE—Bajai Turul SE 3:1. Áldozó csütörtökön délután nagy és előkelő közönség előtt játszotta le a fenti két csapat revans-mérkőzését a szép fekvésű bajai sportpályán. A Törekvés, mely múltkori 3 : 2 vereségét nem tudta elfelejteni, erősen felkészülten ment a küzdelembe. A játék egész menetét szebbnél-szebb támadások kísérték, ami a bajai közönséget nem egyszer tapsra ragadta. Az első félidőben némi bajai fölény volt tapasztalható, de minden fölényük dacára Törekvés jut a vezető goalhoz, mit Baja csak a félidőn túli 11-esből tud kiegyenlíteni. A második félidőben már teljesen megváltozott helyet. A Törekvés állandó veszélyes támadása úgy visszaszorította a Turult, hogy a hátralévő időben könnyen éri el goaljainak számát. (Tolnamegyei Ujság 1924. május 31.)
60 ÉVE Több, mint 700 ezer forintos költséggel újították fel és alakították át a szakályi általános iskola épületét. A pénteken megtartott műszaki átadáson a bizottság jegyzőkönyvben rögzítette elismerését a Tanácsi Építőipari Vállalat dolgozói részére, akik nemcsak jó minőségű munkát végeztek, hanem a határidőt is betartották. A vállalat most végzi Szakályban az óvoda felújítását is. (Tolna Megyei Népújság 1964. május 31.)
60 ÉVE A madéfalvi veszedelem 200. évfordulója alkalmából Béke és Barátság Társasutazást rendezett a Román Népköztársaságba a Tolna megyei Hazafias Népfront Bizottság és az IBUSZ, a román CARPATI idegenforgalmi hivatal segítségével. A megyénkben élő, bukovinai származású székelyek 42 tagú csoportja Hidasról, Bonyhádról, Lengyelből, Aparhantról, Varsádról, Izményből, Majosról és Szekszárdról – köztük idős házaspárok és fiatalok – látogatták meg bukovinai szülőföldjüket: Andrásfalvát, Istensegíts községet és Hadikfalvát, valamint Dévát Erdélyben. (Tolna Megyei Népújság 1964. május 31.)
60 ÉVE Az Országos Műemléki Felügyelőség tervbe vette egyik legérdekesebb műemlékünk, a simontornyai vár restaurálását. A községi tanács vb. javaslatára múzeumot, könyvtárat, olvasótermet, klubszobát, húsz ágyas turistaszállót és büfét rendeznek be a hét évszázados falak között. Elkészítik a helyreállítási munkák tervét, s feltáró ásatásokat végeznek a várban és környékén. (Tolna Megyei Népújság 1964. május 28.)
50 ÉVE Ünnepi közgyűlésre jöttek össze a termelőszövetkezet tagjai Bogyiszlón. Nem mindennapi eseményt ünnepeltek. Hosszú, kitartó munka eredményét, a Kiváló Szövetkezet cím elnyerését. Boda Zoltán, az ünnepi közgyűlés elnöke köszöntötte a tagságot. Kiss István elnök beszámolójában áttekintette az 1973-as évet és kiemelte, hogy 1973-as törekvés méltó jutalma a Kiváló cím elnyerése. A nemrég még gyenge tsz dinamikus fejlődése, kimagasló terméseredményei révén került a legjobbak közé. (Tolna Megyei Népújság 1974. május 31.)
50 ÉVE A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat vendégeként hazánkban tartózkodó Pjotr Vlagyimirovics Sceglov szovjet űrkutató, a moszkvai Lomonoszov Egyetem professzora kedden Szekszárdon töltött egy napot. Este a megyei TIT-klubban tartott nagy sikerű előadást a modern bolygókutatásról. Valaki megkérdezte azt is, hogy a Szovjetunióban láttak-e repülő csészealjakat? Amire nagy derültséget keltve, szellemesen úgy válaszolt, hogy ilyeneket Szekszárdon is láthatnak a jó bortól, ha kelleténél jobban a pohár fenekére néznek! (Tolna Megyei Népújság 1974. május 30.)
50 ÉVE Oroszlányban, a III. dél-dunántúli bábjátékos napokon Tolna megye bábművészetét három bábegyüttes képviselte. Részt vett a bábjátékosnapokon a sióagárdi Fecske, továbbá a Babits Mihály Művelődési Központ Csirip és Musica elnevezésű bábcsoportja. A sióagárdiak az Aranytaréjos kiskakas című bábjátékot mutatták be, hagyományhoz hű, zsákbábos megoldásban és jó rendezésben. Csiripék a Mackó-sors című bábjátékot mutatták be, újszerű, kesztyűs megoldásban. A Musica Bartók: Falun című játékát mutatta be és azzal az igényességgel, amit tőlük a zömmel szakmai közönség el is várt. (Tolna Megyei Népújság 1974. május 30.)”
Fotó: www.teol.hu – Simontornya látkép a várral (beküldött kép)
Eredeti írás: SZERI ÁRPÁD