„Jens Stoltenberg szerint Kína rengeteg olyan technológiát ad át az oroszoknak, amelyet az Ukrajna elleni háborúban használhatnak fel. A NATO-főtitkár ezért úgy gondolja, a katonai szövetség tagországainak el kell gondolkodnia egy lehetséges gazdasági következményen. Nem ez lenne az első alkalom, hogy Pekinget az Oroszországnak nyújtott támogatásaiért szankcionálják.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a BBC-nek adott interjújában azt hangsúlyozta, Kínának számolnia kell az Oroszországnak nyújtott támogatások következményeivel.
A főtitkár szerint Peking kétféleképpen próbál meg érvényesülni: egyrészt támogatja az oroszok háborús erőfeszítéseit, másrészt megpróbálja fenntartani a kapcsolatait az európai szövetségeseivel, „ami hosszú távon semmiképp sem működőképes”.
Az interjúban Stoltenberg kitért arra is, hogy úgy véli, Oroszország semmi jelét nem mutatja annak, hogy enyhítene az Ukrajna elleni háborúján. Majd példaként említette, hogy annak ellenére, hogy több tucat ország kötelezte el magát Kijev mellett a svájci békecsúcson, Oroszország időpocsékolásnak tartotta a találkozót és kijelentette, hogy csak abban az esetben hajlandó béketárgyalásokat folytatni, ha Ukrajna „lényegében megadja magát”.
Mint arról korábban beszámoltunk, Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég felvázolta, Oroszország milyen feltételekkel hajlandó tárgyalni a háború befejezéséről Ukrajnával.
Az orosz elnök szerint ahhoz, hogy megszülessen a béke, az ukrán csapatoknak teljesen ki kell vonulniuk a de facto Donyecki és a Luhanszki Népköztársaságból, valamint a Herszoni és Zaporizzsjai területről. Ugyanakkor feltételként szabta meg, hogy Ukrajnának hivatalosan be kell jelentenie, hogy elutasítja a NATO-csatlakozást.
Peking kulcsfontosságú technológiákat ad át
Arra a kérdésre, mit tehetnek a NATO-tagországok Kína Oroszországnak nyújtott támogatásával kapcsolatban, Jens Stoltenberg azt válaszolta, jelenleg is egyeztetnek a lehetséges szankciókról.
Hozzátette: Kína rengeteg olyan technológiát ad át az oroszoknak, amely kulcsfontosságú az Ukrajna ellen felhasznált fegyverek gyártásához.
Ha Kína nem hajlandó változtatni az álláspontján, akkor el kell gondolkodnunk egy lehetséges gazdasági következményen
– fogalmazott a lap szerint Stoltenberg.
Nem ez lenne az első alkalom, hogy Pekinget az Oroszországnak nyújtott támogatásaiért szankcionálják. Múlt hónapban az Egyesült Államok vezetett be korlátozásokat az ország ellen. Az amerikai szankciók legalább húsz kínai céget érintenek.
Kína ezzel szemben visszautasítja, hogy halálos fegyvereket adna el az oroszoknak, illetve azt is kijelentette, hogy „rendkívül körültekintően jár el a kettős felhasználású termékek exportjával kapcsolatban”. Aláhúzták: a törvényeknek és az előírásoknak megfelelően kezelik a helyzetet. „
Címlap fotó: Jens Stoltenberg 2024. június 12-én. Fotó: Ursun Aydemir / Anadolu / Getty Images
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.