„Louisiana állam jogalkotói előírták, hogy 2025 elejére a Tízparancsolatot minden állami iskolai osztályteremben ki kell függeszteni poszterméretben, „nagy, könnyen olvasható betűtípussal”, az előírás az óvodától az államilag finanszírozott egyetemekig minden intézményre kiterjed. „Ha tiszteletben akarjuk tartani a jogállamiságot, akkor az eredeti törvényhozótól kell kiindulnunk, aki Mózes volt, aki Istentől kapta a parancsolatokat” – indokolta a döntést a jogszabályt aláíró Jeff Landry republikánus kormányzó.
A plakátokhoz négy bekezdésnyi „kontextusnyilatkozat” is társul, amely leírja, hogy a Tízparancsolat közel három évszázadon át az amerikai közoktatás kiemelkedő része volt. A feladatra nem használnak fel állami forrásokat, a plakátokat adományokból fizetnék, írja az AP.
A törvény emellett „engedélyezi”, de nem írja elő más dokumentumok kihelyezését közoktatási intézményekben. Csak erre a listára került egyebek mellett a Függetlenségi Nyilatkozat is.
A törvény megakadályozza, hogy a diákok egyenlő oktatásban részesüljenek, és megakadályozza, hogy a különböző hitű gyerekek biztonságban érezzék magukat az iskolában – közölte szerda délután közös nyilatkozatában az Amerikai Polgárjogi Unió, valamint az Americans United for Separation of Church and State és a Freedom from Religion Foundation szervezetek közös nyilatkozata.
„Még azok között is, akik hisznek a Tízparancsolat valamelyik változatában, a konkrét szöveg, amelyhez ragaszkodnak, vallási felekezetenként vagy hagyományonként eltérő lehet. A kormánynak nem kellene állást foglalnia ebben a teológiai vitában” – fogalmaztak.
Más államokban, többek között Texasban, Oklahomában és Utahban is hasonló törvényjavaslatokat terjesztettek elő, amelyek előírják a Tízparancsolat kihelyezését az osztálytermekben. Mivel azonban az ilyen intézkedések alkotmányossága miatt jogi csaták fenyegetnek, Louisiana államon kívül egyetlen államban sem sikerült törvénybe iktatni a törvényjavaslatokat.
A Tízparancsolat tantermekben való elhelyezésével kapcsolatos jogi csatározások nem új keletűek. Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága 1980-ban úgy döntött, hogy egy hasonló Kentucky állambeli törvény alkotmányellenes, és sérti az amerikai alkotmány úgynevezett létesítési záradékát.”
Címlap fotó: © Technológia: 444.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.