„Indul a szezon
Kedvezett az elmúlt hetek időjárása a parlagfű növekedésének – Baranyában van, ahol a másfél méteres magasságot is eléri a gyomnövény. Az allergiásoknak fel kell készülniük: a parlagfű pollenszezonja hamarosan kezdődik.
Kedvezett a parlagfű növekedésének az elmúlt évekhez képest eddig csapadékosabb és melegebb időjárás – a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) helyzetképe szerint az átlagosnál jóval magasabb kora tavaszi hőmérsékletek hatására idén a szokásosnál korábban kezdett csírázni a parlagfű, és a június végi – július eleji meleg, csapadékos időjárás is optimális feltételeket biztosított a gyom növekedéséhez.
A vonatkozó előírások szerint a parlagfű elleni védekezés a földhasználók jogszabályi kötelezettsége: meg kell akadályozniuk földjükön a virágbimbó kialakulását, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenn is kell tartaniuk.
Mostanra jellemzően szikleveles és egy méteres magasság közti fejlettségűek a növények, de Baranyában – az országban a legmagasabb példányként – 150 centi magas parlagfüvet is talált a hatóság. A Nébih összefoglalója szerint az allergiát okoz növény legnagyobb mennyiségben sikertelenül gyomirtott területeken, kiritkult táblarészeken, táblaszéleken, parlagon hagyott, mezőgazdaságilag nem művelt területeken, utak szélén, árokpartokon, elhanyagolt zártkertekben fordul elő.
A virágbimbók is a szokásosnál korábban jelentek meg, a kedvező időjárási körülmények hatására. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ megállapításai szerint a parlagfű pollenszemei már több helyen – köztük a Pécsett és környékén is – megjelentek a levegőben, még tüneteket nem okozó, alacsony koncentrációban. – Az előrejelzések alapján július utolsó hetére a parlagfű pollenkoncentrációja országos viszonylatban elérheti a tüneteket okozó közepes szintet – vetítik előre. – Az arra érzékenyek számíthatnak az allergiás tünetek megjelenésére, tapasztalhatnak orr- és szájnyálkahártya viszketést, orrfolyást, tüsszögést, szemviszketést. Az allergiás tünetek erősségének mérséklése érdekében a Központ javasolja, hogy a parlagfű virágporára érzékenyek mielőbb kezdjék meg a gyógyszeres kezelést vagy keressék fel kezelőorvosukat a megfelelő gyógyszeres kezelés beállítása érdekében.
Ha valaki lakókörnyezetében, vagy utazása során parlagfűvel szennyezett területet lát, a Nébih által működtetett Parlagfű Bejelentő Rendszer (PBR) segítségével tehet bejelentést. – A jelzésről a PBR – amely mobiltelefonos alkalmazásként is elérhető – belterület esetében a területileg illetékes jegyzőnek, külterületnél pedig a területileg illetékes földhivatalnak küld azonnali értesítést, így az eljáró hatóság késedelem nélkül lefolytathatja a helyszíni ellenőrzést, indokolt esetben pedig megindítják az eljárást a földhasználóval szemben – emeli ki tájékoztatójában a Nébih.”
Fotó: Bujdos Tibor
Eredeti írás: WALD KATA