„Nagymamák válnak a hadkötelesek menyasszonyaivá.
Ukrajnában elterjedőben van egy meglehetősen szokatlan jelenség: idős, fogyatékossággal élő nők „mennek feleségül” hadköteles férfiakhoz, akik így elkerülhetik a katonai szolgálatot és legálisan elhagyhatják az országot. A közösségi médiában megjelent hirdetések tanúsága szerint ezek a „szokatlan” házasságok nem az érzelmek, hanem a kölcsönös előnyök jegyében köttetnek.
Júliusban, amikor az országban lejárt a hadkötelesek büntetés nélküli adategyeztetésének határideje, megugrott azon hirdetések száma, amelyekben idős, fogyatékossággal élő nők kínálnak fiktív házasságot fiatalabb, hadköteles korú férfiaknak. Ezek a nők koruknál fogva gyakran akár leendő férjeik nagymamái is lehetnének, ám most régi-új szerepben próbálnák ki magukat, „feleségekként” keresnék meg a pénzt a gyógyszereikre vagy mindennapi megélhetésükre.
Az ilyen jellegű hirdetések és ismerkedések gyakran különböző tematikus online fórumokon, közösségi oldalakon vagy csevegőalkalmazásokban zajlanak, ahol az érintettek célzottan kereshetnek hasonló érdeklődésű embereket. Ezek a platformok gyakran privát csoportokat, chatablakokat vagy hirdetési felületeket kínálnak, ahol a résztvevők biztonságos környezetben kommunikálhatnak egymással. Az egyik ilyen hirdetés például így szól: „59 éves nő, második kategóriájú rokkant, Csernyihiv megye. Fiktív házasságot ajánlok katonának vagy civil férfinak, külföldi utazás nélkül.” Egy másik hirdetésben egy 62 éves, harmadik kategóriájú rokkant nő keres fiktív házastársat: „Fiktív házasságra van szükségem egy háborús veteránnal. Kölcsönösen előnyös feltételek is lehetnek.”
Ezekben a közösségi médiában megjelent hirdetésekben sokszor viccelődnek is, hogy a nagymamáknak most lehetőségük van menyasszonyi ruhát ölteni, ám a valóság ennél jóval kiábrándítóbb.
A fiktív házasságok mögött komoly okok húzódnak meg. Az állami határőrszolgálat jelentése szerint július folyamán több olyan esetet is felderítettek, amikor férfiak próbálták elhagyni az országot egy fogyatékkal élő nővel kötött házasság ürügyén. Ezekben az esetekben gyakran előfordul, hogy a „házaspár” nem tud egységes válaszokat adni a határőrök kérdéseire, ami lebuktatja őket. Az egyik ilyen esetben például egy 44 éves férfi állította azt, hogy 66 éves aráját viszi kezelésre Lengyelországba. Azonban az egyenruhások kérdéseire adott válaszai eltérőek voltak, és az is kiderült, hogy a nő 82 ezer hrivnyáért vállalta a kamuházasságot.
A hatóságok figyelmeztetnek, hogy az ilyen ügyeskedésekben részt vevő személyek akár bűncselekmény miatt is felelősségre vonhatók, ami háromtól öt évig terjedő börtönbüntetést vonhat maga után.
Andrij Demcsenko, az ukrán határőrség szóvivője elmondta, hogy bár nem tapasztalható hirtelen növekedés a fiktív házasság révén határt átlépni kívánó személyek számában, mégis vannak ilyen esetek. Ezek felderítésére azonban rendkívül nehéz, különösen akkor, ha mindkét fél azt állítja, hogy házasságuk valódi.
Fotó: KISZÓ
Eredeti írás: