„Az utóbbi hónapokban a Tisza kárpátaljai szakaszát szögesdróttal vették körül. A katonai szolgálat elől menekülő férfiak egyre gyakrabban próbálják meg átszelni a veszélyes vizet, amelyet sokan csak „a halál folyójának” neveznek, ám sokuknak ez a próbálkozás tragédiával végződik.
Szögesdrót és erődítések a Tisza mentén
Kárpátalján, a Tisza folyó mentén új védelmi intézkedésként szögesdróttal erősített akadályokat állítottak fel, amelyekkel gyakorlatilag lehetetlenné tették a folyóhoz való eljutást a közutakról. A közösségi médiában megjelent felvételek alapján ezek a torlaszok nemrégiben kerültek kiépítésre, bár a hivatalos szervek egyelőre nem kommentálták a fejleményeket.
Sokan úgy vélik, hogy a szögesdrót akadályok felállítása összefüggésben áll a katonai szolgálatra kötelezettek azon próbálkozásaival, hogy a folyón átkelve elhagyják Ukrajnát és Romániába meneküljenek. Ezek az illegális határátlépési kísérletek gyakran tragikusan végződnek, hiszen a Tisza veszélyes: erős sodrású folyó, meredek partokkal és kiszámíthatatlan mederrel.
Extrém menekülési kísérletek
A mozgósítás elől menekülők különféle okok, például a mobilizáció hatékonyságának növelésére tett lépések, törvénymódosítások vagy a Telegram-csatornákon megjelenő hirdetések ösztönzik arra, hogy megpróbáljanak átkelni a Tiszán. Az ilyesfajta határátlépés sok esetben „extrém sporttá” válik, különösen, amikor az éjszaka közepén próbálnak meg átkelni a folyón. A szolgáltatások ára az egekbe szökött, és nincs garancia arra sem, hogy a menekülők sikerrel járnak.
A „szerencsésebbek” kapnak mentőmellényt, neoprén ruhát vagy akár csónakot, ám sokan, az útirány tudatában, a folyóba ugranak, és megpróbálnak átevickélni a túlpartra.
Halál a Tiszában
A Tiszában felfedezett holttestek száma májusban nőtt meg jelentősen. A hatóságok adatai szerint az orosz invázió kezdete óta több mint harmincan vesztették életüket a Tiszában, miközben megpróbálták elhagyni Ukrajnát és Romániába menekülni. A határőrség szerint az ilyen extrém próbálkozások egyre gyakoribbak, mivel a hamis papírokkal történő határátlépések már nem működnek olyan hatékonyan, mint korábban.
Négy férfi és a gumimatrac
Nem mindenkit rettent el azonban a Tisza veszélyessége. Nemrégiben négy férfi fizetett 7000 és 8000 dollár közötti összeget egy helyi lakosnak, hogy segítsen nekik átkelni a folyón. A „vezetőjük” felfújható úszóalkalmatosságokat adott nekik, és elindultak a Tisza felé, ám a határőrök még a folyóparton elfogták őket.
Az ilyen szökési kísérletek száma folyamatosan nő, ám a hatóságok folytatják a küzdelmet a törvénytelen határátlépések ellen. Arra is figyelmeztetnek, hogy a határ illegális átlépése nemcsak életveszélyes, hanem jogi következményekkel is jár.
Fotó: KISZó
Eredeti írás: