Önök hordanak magukkal készpénzt? Vagy inkább bankkártyával, okostelefonnal vagy netán okosórával fizetnek?
Hát, igen, a készpénzzel sok gond van, főleg az apróval. A kocsim kesztyűtartója tele van apróval, mert ugye minden fémpénz hivatalos magyar fizetőeszköz az 5 forintostól a 200 forintosig. Az eladók szívesen adnak vissza apróban, de utálják, ha valaki két marék fémpénzzel akar fizetni.
Régen berolniztuk az aprót, és bármelyik posta vagy bank beváltotta. Most a legtöbb bank személyes sértésnek veszi, ha ilyennel zavarjuk őket. Pénzbeváltó-automaták persze már léteznek a világban, de nálunk csak elvétve, mutatóba.
Érthető, hogy igyekszünk elkerülni a közelebbi kapcsolatot a bankokkal. Sorba kell állni a legpitiánerebb ügyekért is, nagy a bürokrácia és bizony a túlterhelt banki alkalmazottak sem udvariaságukkal és hozzáértésükkel maradnak meg emlékezetünkben, már, ha értik, hogy mire gondolok.
De térjünk vissza a fő kérdéshez! Maradjon a készpénz vagy tűnjön el örökre? Nem akarom Önöket semmiről se meggyőzni, de jobb, ha tőlem tudják: a banki újítások is olyanok, mint a gyógyszerek. Csodákra képesek, de van mellékhatásuk is. Hogy milyenek? Tudják, amikor az első influenza oltásnál ugyanezt megkérdeztem a körzeti orvostól, széles perspektívát felmutató választ adott: lehet magas láz, de lehet halál is.
Valamit azért elárulok Önöknek! A bank nem jótékonysági civilszervezet, nem cserkészőrs, hanem tőkésvállalat. Nem azért van, hogy velünk jót tegyen, hanem hogy a tulajdonosoknak profitot termeljen.
Az idősebbeknek azt is megsúgom, hogy már nem a szocializmusban élünk. Ha átvernek a bankban, senki se fog megvédeni. Az egykori devizahitelesek ezt már saját kárukon megtanulták.
A készpénz kiiktatása jó a bankoknak. Biztosan észrevették, hogy könnyebben szánjuk rá magunkat a vásárlásra, ha kártyával fizetünk, mintha készpénzzel. Ha a bukszában kevés a pénz, meggondoljuk magunkat. A kártyával fizethetünk hitelbe is.
A bankok a fiatalokat veszik célba. A fiatal imádja a divatot, használ minden trendit, a rongyokra tépett farmertől az okosóráig. Vásárol és fizet, fizet, és nem aggasztja, hogy a hitelt egyszer vissza kell fizetni. Ismerik a választ: megoldjuk! Többnyire a szülő oldja meg, a fiatal meg tovább vásárol.
A készpénz nélküli fizetésnek van sok más mellékhatása is, amit vagy nem tudunk, vagy nem vesszük komolyan.
Eddig az állam, az adóhatóság tudta, hogy honnan van a pénzünk, mennyi a jövedelmünk. Ennek sem örülünk, de tudomásul vettük, végül is egy államban élünk.
Most azonban már a bank is tudja, de a bank nem az állam, hanem egy magáncég. Persze, vannak szabályok, törvények, de akkor is tény, hogy legféltettebb titkaimat egy magáncégre bízom.
A bank azonban ennél is többet tud. Tudja, hogy hol, mikor és mire költöttem a pénzemet. A filmekben látjuk, hogy a bűnözök gyakran így buknak le, de még gyakrabban a házasságtörő urak. Gondoljanak bele, közös számla esetén rögtön jön az SMS-értesítés, hogy a családfő egy szállodában a kártyájával fizetett olyasmiért, amit igyekezett eltitkolni felesége előtt.
Ez a bankvilág totális ellenőrzése felettünk. Már nem vagyunk szabadok. Figyelnek és ellenőriznek bennünket.
De itt nem állnak meg a mellékhatások. Ha nem tudnák, a különböző bankok bankautomatái össze vannak kötve, tehát mindenki tud rólunk. De nem csak egy országon belül. Az EU-ban ma már a bankok más EU-államok hatóságainak is jelzik a bankszámlád mozgásait. Szomorú, de igaz: az európai nagytőke totális uralma alatt élünk.
A bankok név nélkül ugyan, de eladják a vásárlási szokásainkról készült összesítéseket más cégeknek, amelyek el kezdenek bombázni bennünket az ajánlataikkal és nem nyugszanak addig, amig nem vásárolunk. A totális ellenőrzés így elindul a totális diktatúra felé.
A bank dönthet úgy, hogy a bankautomatából nem tudok készpénzt levenni, a boltokban nem tudok a kártyával fizetni, vagyis visszatartja az én pénzemet. Különböző válságok esetén ezt már számos országban eljátszották. Ha szorul a hurok, nálunk is el fogják játszani.
De akkor sem jutsz hozzá a pénzedhez, ha nincs áram, nem működik az internet. Ha nincs pénzed, melyik pékségben adnak neked kenyeret?
Nem ellenezzük a technika újításait, de csak akkor szabad használni őket, ha azok az embereket védik, az ő javukat szolgálják. A banki szféra újításai, a készpénz kiszorítása árt nekünk, embereknek.
Ez is a kapitalizmus, ez is a pénz uralma. Lehet, hogy nem tudjuk a pénz uralmát egyik napról a másikra leváltani, de az emberi méltóságunk, a függetlenségünk szigeteit megvédhetjük. A készpénz megvédése egy lépés lehet a tőke legyőzése felé. Éljünk vele!