„Váltás
Nem lesz sem a pécsi polgármesternek, sem az új, nemzeti, jobboldali és független összetételű közgyűlési többségnek könnyű a dolga Pécs következő éveiben, hiszen a jogszabályok erdejében is el kell igazodniuk ahhoz, hogy a város és a gazdasága ne fusson zátonyra. Mindenesetre így vagy úgy októbertől már komoly változások lehetnek a polgármester eddigi vezetői gyakorlatában is.
A júniusi választás eredményeként a pécsi közgyűlésben a Fidesz-ÖPE-KDNP szövetségnek 11 képviselője lesz, a többségét elvesztő baloldali csoportnak pedig a polgármesterrel együtt kilenc. Mellettük még a Mi Hazánk, a Tiszta Kezek Egyesület, az MKKP és a Mindenki Pécsért Egyesület is egy-egy képviselőt juttatott be a közgyűlésbe. A 15. számú kertvárosi választókerületben még nem dőlt el a mandátum sorsa, ugyanakkor a kialakult erőviszonyokon lényegében ez nem változtat majd, de egy erősebb közgyűlési többség – ahogy Csizmadia Péter fideszes frakcióvezető fogalmazott – erősebb Pécset eredményezhet.
Kinek lesz polgármestere?
Eddig a polgármesternek volt közgyűlése, októbertől viszont a közgyűlésnek lesz polgármestere
– ezt szintén Csizmadia Péter nyilatkozta, utalva arra a fordulatra, ami októbertől várható Pécsen, amikor az új összetételű közgyűlés megalakulhat. Csakhogy felkészülhetnek arra is, hogy a pénzügyi, egzisztenciális hatalmához ragaszkodva a most még regnáló baloldali csoport a polgármesterrel együtt próbál keresztbe feküdni a megválasztott képviselők döntésének.
Mint mond a törvény?
Az önkormányzati törvény szerint az alakuló ülést a polgármester hívja össze és vezeti. A képviselő-testület az alakuló, vagy az azt követő ülésen felülvizsgálja szervezeti és működési szabályzatáról szóló rendeletét. Az SZMSZ azért lényeges, mert a törvény után ez szabályozza részleteiben az adott önkormányzat működését, ebben határozzák meg például a bizottságok összetételét, jogköreit, vagy éppen a törvény által behatároltan szabhatják meg a polgármester hatásköreit. Az alakuló ülésen választhatják meg az alpolgármestereket is, akiknek a feladatköreit viszont a polgármester határozhatja meg.
Úgy tudjuk, hogy az alakuló ülést várhatóan október 15-re hívja majd össze polgármester, ami azért lesz különösen érdekes, mert a jogszabály szerint a polgármester előterjesztése szükséges a bizottságok tagjainak, az alpolgármester megválasztásához.
A polgármester majd nem tűzi napirendre?
Városházi forrásunk szerint az is felmerülhet, hogy például egy önkormányzati céges személycsere kapcsán nem tűzi napirendre a kérdést a városvezető, hanem csak a rákövetkező közgyűlésen teszi ezt meg – ám még ekkor is lehet eszköz a kezében. Az önkormányzattal ellentétes érdekekre hivatkozva a visszadobhatja a közgyűlési döntéseket, amiket aztán ugyan újra kell tárgyalni – általában – az egy hónap múlva esedékes rendes közgyűlésen. Ilyenkor a két ülés közötti időszakot felhasználhatja kommunikációs támadásokra. Ez a fegyver azonban kétélű lehet, hiszen a polgármester szerepe a választók szemében kimerülhet abban, hogy egy szűk kisebbség vezetőjeként csatatérré változtatja az önkormányzatot.
Per is lehet a vége
Mindenesetre a törvény úgy szól, hogy a polgármester tisztsége akkor is megszűnhet – nem csak méltatlanság megállapításával vagy az összeférhetetlenség kimondásával –, ha sorozatosan törvénysértő tevékenysége, mulasztása miatt a felelősségét jogerős bírósági ítéletben megállapítják.
A sorozatos mulasztás arra is vonatkozhat, hogyha nem hajtja végre a közgyűlési többség akaratát, nem tartja be a jogszabályokat. Erre a kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárás keretében is figyelmeztetheti, aminek az alapvető célja, hogy a képviselő-testület és a polgármester működésének jogszerűsége biztosított legyen. Ha a kormányhivatal jogszabálysértést észlel, akkor legalább tizenöt napos határidőt ad annak megszüntetésére, és erre az érintett köteles a megadott határidőn belül reagálni, akár az ügy megoldása érdekében megtett intézkedéséről vagy egyet nem értéséről. A kormányhivatal a törvénytelen működés bizonyos eseteiben kezdeményezheti a képviselő-testület összehívását, és fegyelmi eljárást is indíthat a vétkező ellen.
A törvényességi felhívás eredménytelensége esetén a hivatal újabb jogi eszközök alkalmazásáról mérlegelési jogkörben dönt, tehát akár pert is kezdeményezhet, de ilyenkor a jogerős döntés meghozatalára hónapokat is várhatnak.
Ezek a legfontosabbak döntési hatáskörök
A képviselő-testület hatásköréből – többek között – nem ruházható át:
- a rendeletalkotás;
- szervezetének kialakítása és működésének meghatározása;
- a törvény által hatáskörébe utalt kinevezés, vezetői megbízás;
- a helyi népszavazás elrendelése, kitüntetések és elismerő címek alapítása;
- a gazdasági program, a hitelfelvétel;
- intézmény alapítása, átszervezése, megszüntetése;
- a képviselő, polgármester méltatlansági és a vagyonnyilatkozati eljárással kapcsolatos, továbbá összeférhetetlenségi ügyében való döntés.
Kiknél rezeg a léc?
A baloldali káderpolitikának köszönhető lett a milliárdos kormányzati támogatásból működő ZSÖK Nkft. igazgatója Hummel Márk, aki karbantartási igazgatóból a városi kulturális élet első embere a baloldal regnálása alatt. Meixner Barna a jelenleg a Biokom Nkft. ügyvezetője, akinek apja, Meixner András a korábbi szocialista városvezetés idején volt alpolgármester, és most még a Pécsi Kommunikációs Központ Felügyelőbizottságának elnöke.
Nem kizárt, hogy mindkettőjüknek menniük kell, ahogy várhatóan a kommunikációs cég ügyvezetőjének, Póré Lászlónak is. Dragovácz Márk, a Pécs-Pogányi Repülőteret Működtető Kft. és az Air-Horizont NKft. ügyvezetője is, az vele kapcsolatban is felmerült, hogy az új testület meneszti, többek között éppen azért, mert nem biztosította az átláthatóságot a menetrendszerinti járatok kapcsán.
Várhatóan a Tüke Busz Zrt. igazgatóságában ülő volt városi MSZP-elnök, Gulyás Emil sem marad a helyén, ahogyan Skutnik Tibor vezérigazgató távozására is sor kerülhet. A PSN Zrt. vezérigazgatója, Máté János pedig bizalomvesztés miatt azért távozhat, mert a birtokában lévő baloldali lap durva lejáratókampányokat indított jobb-, akár baloldali szereplők ellen. A Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. vezérének, Jedlicska Zsófiának is vélhetően új munkahely után kell néznie, miután ugyanazt a cégvezetői ingatlankiárusítási gyakorlatot folytatta, mint elődje, Szabó Szilárd. A városházi tanácsadók, biztosok, tanácsnokok, valamint csak a DK-s városvezetéssel lojális, csak egy szűk kör pénzügyi gyarapodását kiszolgáló háttéremberek talpára is útilaput köthetnek.”
Fotó: Laufer László
Eredeti írás: BÓKA MÁTÉ CIPRIÁN