„Közeledik az elmúlt évtized egyik legnagyobb árhulláma. Az elmúlt 24 órában számos helyről érkezett megkeresés az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) irányába arra vonatkozóan, hogy a lakosság milyen módon támogathatja az árvízi védekezést.
Cikkünk frissül!
Gyűjtést szervez a Magyar Vöröskereszt és az Ökumenikus Segélyszervezet a védekezés támogatására
Gyűjtést szervez a Magyar Vöröskereszt és az Ökumenikus Segélyszervezet az árvízi védekezés támogatására – közölték a szervezetek hétfőn az MTI-vel.
Mint írták,
a Magyar Vöröskereszt egész évben működő adományvonalára, a 1359-ra indított hívásokkal, illetve az ide küldött ADOMÁNY szövegű üzenetekkel szeptember 15-től határozatlan ideig bárki támogathatja a Magyar Vöröskereszt katasztrófavédelmi tevékenységét az árvízi helyzet idején.
Egy hívás vagy egy SMS 500 forint támogatást jelent; a 1359-es adományvonal mellett él annak is a lehetősége, ha valaki banki átutalás útján szeretne segíteni – tették hozzá.
Az Ökumenikus Segélyszervezet is felhívással fordul a lakossághoz, hogy az emberek a 1353-as adományvonal tárcsázásával (500 forint hívásonként), illetve a www.segelyszervezet.hu oldalon bankkártyával vagy átutalással fejezzék ki szolidaritásukat.
A Szigetközbe rekordközeli vízmennyiség fog érkezni
Rekordközeli vízmennyiség érkezik majd az árvízzel a Szigetközbe, ahol már jelen van az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) több mint ötszáz szakembere – mondta az OVF szóvivője hétfő reggel az M1 aktuális csatornán.
Siklós Gabriella közölte,
a legfrissebb előrejelzés szerint egyre biztosabb, hogy a Dunán nagyon nagy mennyiségű víz érkezik az országba.
Hozzátette, az Országos Vízjelző Szolgálat szakemberei jelenleg úgy látják, hogy a 2013-as tetőzéseknél a Budapestig tartó szakaszon és a fővárosban átlagosan körülbelül 40 centiméterrel alacsonyabb lesz a vízállás.
Elmondta, mivel a Traun, az Enns és a Bécsi-medence vízgyűjtő területein még mindig esik az eső, ezeket az adatokat még pontosítani kell majd. Vízügyes szempontból a legkomolyabb helyzetre a Szigetközben és a Lajta mentén lehet számítani, hiszen – mint mondta – oda érkezik meg először Magyarországra az árhullám a Dunán.
A szóvivő kijelentette, a Szigetközbe érkezett szakemberek mellett a tiszai vízügy munkatársai is készenlétben állnak, akik szükség szerint segíteni tudnak. Emellett folyamatosak az átvezénylések, azok a nyugat-dunántúli vízügyesek, akik 24 órával ezelőtt még a Rába és a Mura mentén védekeztek, már mennek át a Dunához segédkezni.
Hangsúlyozta,
folyamatos a felkészülés az önkormányzatoknál is, ahol ott vannak a vízügyi műszaki irányítók, valamint velük együtt a katasztrófavédelmi szakemberek is.
A Dunán mintegy ezer kilométeren állami védvonalak is vannak, ahol a vízügyesek szükség szerint elsősorban a katonák segítségét is igénybe tudják venni a munkáknál
– tette hozzá.
Siklós Gabriella kitért arra, hogy akik szeretnének részt venni az árvízi védekezésben, azok a polgármestereknél jelentkezhetnek; ők koordinálják azoknak az önállóan védekező településeknek a védekezését, ahol önkéntesek segítségére van szükség. E helységek listája elérhető az OVF közösségi oldalain.
Így segíthet a lakosság az árvízi védekezésben
Az elmúlt 24 órában számos helyről érkezett megkeresés az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) irányába arra vonatkozóan, hogy a lakosság milyen módon támogathatja az árvízi védekezést.
Az OVF a közösségi oldalán reagált, közzétették az önállóan védekező települések listáját.
A közleményben azt írták: Amennyiben valaki teheti, hogy tevékenyen részt vállaljon a helyi védekezésben, javasoljuk, hogy keresse az adott település polgármesterét, aki a helyszínen tartózkodó műszaki irányítókkal szervezi a munkát és tájékoztat a teendőkről.
Íme a helyszínek
Az Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság területén:
- Dömös
- Dunaalmás,
- Esztergom,
- Gönyű,
- Hédervár,
- Lábatlan,
- Mosonmagyaróvár,
- Neszmély,
- Nyergesújfalu,
- Süttő,
- Pilismarót
A Közép-Dunavölgyi Vízügyi Igazgatóság területén:
- Budakalász,
- Dunabogdány,
- Dunakeszi,
- Kismaros,
- Kisoroszi,
- Leányfalu,
- Nagymaros,
- Százhalombatta,
- Szentendre,
- Szob,
- Sződliget,
- Tahitótfalu,
- Tass,
- Vác,
- Verőce,
- Visegrád,
- Zebegény”
Fotó: Krizsán Csaba; Forrás: MTI
Eredeti írás: MW