„Újrahasznosítás
Magunk mögött hagytuk minden idők egyik legmegosztóbb ünnepét. Halloween alkalmából számtalan töklámpás díszelgett a kertekben, teraszokon, most pedig segítünk abban, hogy miként lehetne őket újrahasznosítani.
A tökfaragás az egyik legszórakoztatóbb program az őszi időszakban, amely összehozza a közösséget, de kevesen gondolkodunk azon, hogy mi lesz a tökfejekkel a Halloween végeztével.
Halloween vagy mindenszentek
Az egyik legmegosztóbb témakör hazánkban, hogy a Halloween tulajdonképpen csak egy külföldről átvett szokás, mégis egyre elterjedtebb Magyarországon. Mi azon az állásponton vagyunk, hogy a két ünnep (egyébként sem azonos napon vannak) nem üti egymást. A színes, változatos jelmezek, az egészen elképesztő kreativitással megmunkált töklámpások és a sok-sok édesség pedig vidámságot hoz a hideg, őszi hétköznapokba.
A tökök azonban legtöbbször a kommunális hulladékban végzik, pedig sokkal hasznosabban is bánhatnánk velük az ünnepek végeztével.
Komposztálj!
A legkézenfekvőbb megoldás, hogy a tök kerüljön vissza a természet körforgásába, azaz komposztáljuk. Ha van kerted, a töklámpás végső nyughelye a kerti komposztáló legyen. A tök 100%-ban lebomlik, így tápanyagban gazdag humusszá alakul, amely kiválóan javítja majd a kerti földed minőségét. Komposztálás előtt körültekintően távolítsunk el belőle minden mécses maradványt! Ez az opció csak akkor működik, ha nem használtál káros vegyszert (pl. hipót) a tök kimosásához, illetve nem kented be vazelinnel. Amennyiben bármelyik is igaz, akkor marad a kuka.
Add az állatoknak, de nem mindegy melyiknek!
A takarmánytök nem természetes része az erdőknek, mezőknek, így – bár a vaddisznók gond nélkül elfogyasztják – egyes állatok megbetegedhetnek tőle. Ha mindenképp takarmányozási célra szánod az ünnep után megmaradt tököket, akkor keress fel egy szomszédot, aki tart disznókat, vagy egy sertéstelepet, ahol szívesen fogadják a maradékot.
Készíts belőle madáretetőt!
Ehhez különösebben nincs is mit hozzáfűzni, egyszerűen tedd a kertedbe a madarak számára elérhető helyre, és töltsd fel mindenféle finomsággal. Ezen újrahasznosítási formánál hatványozottan fontos, hogy ne maradjon semmilyen gyertyamaradvány a tökünkben, vagyis tökökben!
Mit tegyek, ha nincs kertem?
Ne csüggedj, van megoldás.
A legkézenfekvőbb opció az úgynevezett komposzt-tinder (ShareWaste), ahol akár közösségi komposztálásra is találhatsz lehetőséget, de valószínű, hogy ezen az oldalon találsz valakit, aki a közeledben él és otthon komposztál.
A beltéri komposztálási lehetőséget csak azoknak javasoljuk, akik nem undorodnak mindenféle csúszómászótól. A gilisztákkal való komposztálás során apró darabokra kell vágni a tököt, és lassacskán adagolni az állatoknak.
Amennyiben az előző opciók közül egeyik sem jöhet szóba, akkor végső megoldásként tedd a tököt a zöldhulladék-gyűjtő zsákba. Az elszállított zöldhulladék így biztosan nem okoz majd problémát a természetben, és továbbra is szerves részét képezi majd életünknek az újrahasznosításnak köszönhetően.”
Fotó: Mészáros János
Eredeti írás: TÓTH DÁVID