„Hagyomány
Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik, így tartja a mondás. November 11-én, Márton napon tehát illik libát enni, és hozzá újbort kortyolgatni. Bár az idén Márton hétfőre esik, így vélhetően a legtöbb vendéglátóhelyen ezt az ünnepet a mostani hétvégére időzítik.
Az idei borok közül több is elkészült már, zamatosak, kiválóak. Nagyszerű az évjárat, mondták a Szekszárdi és a Tolnai borvidék borászai. A megye két borvidékén immár hosszú évek óta hagyomány, hogy Márton napon ünnepelnek a borászok, a finom libasült mellé a friss rozék és fehérborok dukálnak.
Márton napon várják a pincészetek a vendégeket
Bősz Adrián borász – aki egyben a Szekszárdi Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke is – elmondta, kevesebb szőlő termett az idén, de a bor minősége kiváló lett. Az előttünk álló hétvégén több pincészetnél is várják a vendégeket az újborokkal, libasültekkel.
Pölöte Norbert, a szekszárdi Bodri pincészet vendéglátó igazgatója elmondta, náluk 9-én, azaz szombaton, a Faluhelyi birtokon tartják a Márton napot. Bemutatják az új boraikat, többek között a sauvignon blanc rozét, a Gúnár rozét. A svédasztalos vacsora fogásai között sokféle libaétel szerepel, még liba kocsonya is, de figyelemre méltó még a libacomb szarvasgombás vörösbabbal töltve, illetve a libapörkölt juhtúrós sztrapacskával.
Módos Ernő szekszárdi borász, az Alisca Borrend nagymestere is megerősítette, hogy nagyszerű évjárat lesz az idei borból. Szép hosszú volt az ősz, és ahol sikerült a szőlőt megóvni a lisztharmattól, ott kiválóak lesznek a borok is. Ugyanakkor figyelni kellett arra, hogy az erjedési hőmérséklet ne legyen magasabb a megengedettnél, mert különben a bor egyensúlya felborul. Az erjedés után, az első fejtés előtt még lehet a savtartalmon javítani borkősavval, illetve almasavval. Van tehát tennivaló, most stabilitás és fejtés a feladat. Magasak az alkoholfokok is, 13-as, sőt 15-ös alkoholfokot is lehet mérni.
Visszaesett a forgalom, nem könnyű a kiváló borokat sem értékesíteni
Bár ünnepre készülnek a borászok, ilyenkor nem igazán illik panaszkodni, de sajnos a következő év – amikor el kellene adni ezeket a kiváló borokat – nem lesz könnyű, mondta Módos Ernő. A bor értékesítése eddig is visszaesett, mert kevesebb pénzük van erre az embereknek, ezt a helyzetet nem könnyíti meg a már életbe lépett kötelező üvegvisszaváltási rendszer.
Szent Márton Szűz Mária után hazánk patrónusa lett
Szent Márton Pannóniában született 316 táján és 397-ben halt meg. A magyar kereszténység bölcsője, a pannonhalmi bencés apátság Szent Márton tiszteletére épült a róla elnevezett hegyen, ahol az egyik hagyomány szerint a szent született.
A másik hagyomány Savariát, vagyis Szombathelyet tartja Márton szülővárosának. Az itteni Szent Márton-templom a régebben különálló Szentmárton falu temploma volt.
A hagyomány szerint Márton katona volt. Ő az első szentként tisztelt hitvalló, az első nem vértanú szent.
Szent Márton kultusza Pannónia területén már a honfoglalás előtt is virágzott. Szent István tisztelete jeléül a zászlaira a hadvezér Márton képét festette. A hagyomány szerint a szent egy álomban sietett a király és az ország védelmére. Így Szent Márton Szűz Mária után az ország patrónusa lett.
Életét csodák, gyógyulások kísérték, munkáját kitartóan végezte egészen 397. november 8-án Candes-ban bekövetkezett haláláig. Három nap múlva, november 11-én Tours-ban helyezték örök nyugalomba, sírja felett kápolnát emeltek.”
Archív fotó: Mártonfai Dénes
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA