„Ha valakinél felmerül a lehallgatás gyanúja, vagy csak szeretné biztonságban tudni magát, az irodáját, a vállalkozását vagy a családját, akkor egyszerűen fel kell keresnie az engedéllyel rendelkező információbiztonsággal foglalkozó cégeket – nyilatkozta az Indexnek Tóth Béla információbiztonsági szakember. Azt is elmondta, mi a menete a lehallgatásmentesítésnek, és hogy mit a legnehezebb leellenőriznie a cégeknek.
Mint arról beszámoltunk, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke vasárnapi sajtótájékoztatóján egy általa „magyar Watergate”-ként emlegetett botrányról beszélt, és többek közt azt állította, hogy a saját lakása, az irodáik és a gépjárműveik is hónapok óta „be vannak technikázva”.
A politikus ugyanakkor kitért arra is, hogy ő maga nem tudja ezt bizonyítani, ezért arra kéri a hatóságokat, hogy intézkedjenek, küldjenek szakembereket, és nézzék meg, hogy milyen technikai lehallgatóeszközöket találnak náluk. Hozzátette: miután EP-képviselő lett, egyébként sem alkalmazhatnának ilyen eszközöket ellene.
Tóth Béla információbiztonsági szakember az Indexnek már korábban nyilatkozott arról, hogy az ipari kémkedés valós és növekvő fenyegetést jelent az üzleti életben. Akkor azt mondta, a magyar irodák nagyjából 8 százaléka lehet felszerelve lehallgatókészülékekkel. Magyar Péter felvetéseire most azt is megkérdeztük tőle, ki kérhet lehallgatásmentesítést, és mennyire bonyolult megszervezni egy információbiztonsági ellenőrzést.
Bárki kérhet lehallgatásmentesítést
Mint a szakember elmondta, érdemes a törvényes utat járni, és kizárólag olyan cégekkel kerestetni lehallgatóeszközöket, amelyeknek hivatalos engedélye van erre a tevékenységre. Ezeket az engedélyeket a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal adja ki, amelynek a honlapján bárki számára elérhető minden olyan cég, amely rendelkezik haditechnikai szolgáltatási engedéllyel, a lehallgatókészülékek felderítése ugyanis haditechnikai szolgáltatásnak minősül. Egyes cégek emellett az Alkotmányvédelmi Hivatal tanúsítványával is rendelkeznek, így igazolva, hogy nem hordoznak nemzetbiztonsági kockázatot.
Ha valakinél felmerül a lehallgatás gyanúja, vagy csak szeretné biztonságban tudni magát, az irodáját, a vállalkozását vagy a családját, akkor egyszerűen fel kell keresnie ezeket az engedéllyel rendelkező információbiztonsággal foglalkozó cégeket
– hangsúlyozta Tóth Béla. Ezek a vállalkozások első körben szerződést kötnek a végzett tevékenységre, majd leegyeztetik az ügyféllel, milyen gyanú merült fel, és ha valóban találnak megfigyelőeszközöket, akkor arról is egyeztetnek, milyen eljárás szerint gyűjtsék be őket.
50 milliós katonai felszereléssel dolgoznak
Tóth Béla azt ajánlja, ne vegyen részt sok ember az ellenőrzésen, mert egyrészt zavarják a munkát, másrészt annál biztosabb lesz az átvizsgálás eredménye. Az információbiztonsági ellenőrzés alatt a szakemberek olyan aktív készülékeket keresnek, amelyek rádiófrekvenciás vagy egyéb más sugárzást bocsátanak ki. Megvizsgálják, van-e a 230 voltos hálózatra, a wifihálózatra vagy a telefonhálózatra telepítve olyan eszköz, amely megfigyelésre, lehallgatásra alkalmas, illetve hangrögzítésre képes.
Nagyon fontos, hogy minden felderítésről jegyzőkönyv is készül, aminek alapján a megrendelő visszakövetheti, mit, miért és hogyan végzett a biztonságtechnikai csapat. Emellett kockázatelemzést is végeznek, megnézik, milyen az adott objektum információbiztonság szempontjából, és elmondják, mit javasolnak, és milyen további teendőre van szükség.
A szakértő ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy annak ellenére, hogy bárki – akár a személyes ügyei miatt is – kérhet ellenőrzést, a vizsgálatok ára inkább a vállalkozásokhoz és a cégekhez van szabva.
Körülbelül 50-60 millió forintot érő felszereléssel dolgozunk, az ajánlatot pedig az átfésülni kívánt objektum alapterülete alapján számoljuk ki
– árulta el Tóth Béla, hozzátéve, hogy az autók átvizsgálása még ennél is bonyolultabb, ugyanis a járműveket teljesen szét kell szedni ahhoz, hogy minden részét leellenőrizzék. Ez, mint mondta, egy körülbelül 8-10 órás munka. „
Címlap fotó: © Fotó Tövissi Bence / Index
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.