„Szekszárdi Klímakör
A Szekszárdi Klímakör november 26-án kerekasztal-beszélgetést szervez a Scarabeus Rendezvényteremben. A klímavédelem régóta nagy figyelmet kap a vármegyeszékhelyen, köszönhetően a Zöldtárs Alapítványnak és a klímakörnek. A résztvevők a város klímavédelmi stratégiájába és a zöldterületek jövőjének terveibe kaphatnak betekintést.
Városlakóként sokan büszkék vagyunk arra, hogy Szekszárd az ország egyik legzöldebb és legfásabb városa, új és régi terei egyaránt élhető környezetet biztosítanak számunkra. Talán nem mindenki figyeli naponta, de sokan aggódva és féltve nézzük a Zöld Város Program keretében ültetett facsemetéket, milyen gyorsan nőnek, és képesek lesznek-e ellenállni az egyre forróbb nyaraknak. Ezért is fontos a november 26-i klímavédelem témájával foglalkozó kerekasztal-konferencia, ahol a város jövőjéről és zöldterületeinek megőrzéséről esik majd szó.
Klímavédelem és közösségi összefogás
A klímavédelem központi téma lesz a Szekszárdi Klímakör által szervezett eseményen, ahol a város vezetői és környezetvédelmi szakértők találkoznak, hogy megvitassák, miként tarthatók fenn Szekszárd természeti kincsei. A beszélgetés egyik kiemelt pontja a város zöldinfrastruktúrájának állapota, amelyről Baka György, a Zöldtárs Alapítvány alapítója és vezetője beszél majd. A Szekszárdi Zöldkataszter és a zöldterületek felmérésének jelentősége kap majd hangsúlyt, hogy feltárják, milyen további intézkedésekre van szükség a városi klímavédelem érdekében. A kerekasztal-beszélgetés célja, hogy a résztvevők javaslatokat tegyenek és véleményt formáljanak a szekszárdi klímavédelmi stratégiáról. A közterületeken lévő növényállomány pontos felmérése, a zöldinfrastruktúra fejlesztése és a klímaváltozás elleni intézkedések mindenkit érintenek.
Hulladékgazdálkodás és egyéb kihívások
A találkozó másik fontos témája a hulladékgazdálkodás, tapasztalatairól Baltavári István gépészmérnök, a Szekszárdi Hulladékkommandó Civil Szervezet ügyvezetője beszél. Ő évtizedek óta aktív a város szépítésében és a környezettudatosságra való nevelésben. A hulladékkommandó négy évvel ezelőtt kezdte meg működését, két év alatt 120 olyan helyet, területet kutattak fel, ahol illegális szemétlerakás történt. A hulladékkezelés és az illegális lerakók felszámolásában a közös felelősségvállalás sarkalatos pont.
A megbeszélésen Baloghné Gaál Zsófia környezetmérnök a Szekszárd Közgyűlése által elfogadott hőség- és UV-riadót mutatja be, amely a város lakóinak védelmét szolgálja a szélsőséges nyári hőhullámok idején. Az akcióterv célja, hogy hatékonyan nyújtson biztonságot a leginkább veszélyeztetett csoportok számára kánikula idején.
A már hagyományosnak mondható kerekasztal-megbeszélésen a helyi vezetők és a Zöldtárs Alapítvány képviselői arra törekednek, hogy olyan javaslatok szülessenek, amelyek erősítik a város klímavédelmi törekvéseit.”
Fotó: Makovics Kornél
Eredeti írás: BALOGH ÉVA