„Közeleg a határidő
Az önkormányzat törvénysértően működik, mert sem alpolgármestere, sem bizottsági struktúrája nincs, mivel Péterffy Attila pécsi polgármester eddig tétlenkedett, és a korábbi, baloldaliakat segítő elképzeléseit nem fogadta el az új közgyűlési többség. Péterffynek már hetekkel ezelőtt szóltak, hogy a város törvénysértően működik miatta, de nem lépett, inkább a baráti kádereket kinevezte tanácsadónak. A jobboldal megelégelte mindezt, de a baloldal az indítványt nem támogatta.
A keddi közgyűlésen Csizmadia Péter, a Fidesz-KDNP és az ÖPE közös indítványát kérte napirendre venni, amelyet aztán a teljes testület támogatott. Ennek az volt a lényege, hogy a közgyűlés utasítsa a polgármestert az önkormányzat törvényes állapotának helyreállítására azzal, hogy nyújtson be előterjesztést az alpolgármester(ek), bizottsági struktúra és bizottsági tagok megválasztása tárgyában. Azt javasolta, hogy erre a Baranya Vármegyei Kormányhivatal törvényességi felhívásában megadott határidőn belül kerüljön sor, azaz november 29-ig.
A Kormányhivatal ugyanis megállapította, hogy a pécsi önkormányzat működése törvénysértő, és ennek az állapotnak meg is van a felelőse. A jogszabály szerint ugyanis a polgármesternek, tehát Péterffy Attilának van módja arra, hogy az alpolgármester személyére javaslatot tegyen, de ezt a polgármester már kétszer is elmulasztotta. A javaslattétel pedig nemcsak jog, hanem kötelezettség is, ennek hiányába a közgyűlés nem tud élni az alpolgármester választási jogával.
A polgármester sem az előző, sem a mostani közgyűlésre nem terjesztett elő új Szervezeti és Működési Szabályzatot sem, valamint bizottságokra sem tett javaslatot, tagokra, pedig ezt is meg kellett volna tennie.
Ehelyett a polgármester tanácsadóinak nevezte ki azt a DK-s és MSZP-s baráti körökhöz tartozó Zag Gábort és Ruzsa Csabát, akiket az új közgyűlés egyáltalán nem látott szívesen az alpolgármesteri székben.
A közgyűlésen Csizmadia Péter elmondta, hogy kétszer is törvényességi felhívást intézett a kormányhivatal a városvezetőjének az elmúlt hetekben. Hankó Viktória, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt részéről zavaros felszólalása végén összetépett egy papírt – totális értetlenséget kiváltva a képviselők között.
Péterffy Attila ugyanakkor beismerte, hogy ismeri a törvényességi felhívásokat, de kérdéseket fogalmazott meg a Kormányhivatalhoz és ezekre várja a választ, emiatt nem lépett.
A pécsi polgármester szerint a mások nem akarnak vele együttműködni, de bevallotta, hogy ő nem ment el a korábbi kerekasztalra a meghívás ellenére és meg is kapta írásban a jobboldaltól is az SZMSZ tervezetet. Mindenesetre különböző kifogásokat vázolt fel, amik miatt szerinte nincs olyan helyzetben, hogy kompromisszumos SZMSZ-szel álljon jelenleg.
Csizmadia azt is elmondta, hogy minden esetben elment az egyeztetésekre, ha a polgármester kérte, de a polgármester nem ment el egyikre sem, amire a fideszes frakcióvezető hívta. Sőt, az elmúlt két hétben az SZMSZ tervezetre sem reagált.
– Nyitottak vagyunk, de a polgármesternek kell lépnie. Ennek a vergődésnek végett kell vetni, a pécsieket nem ez érdekli, hanem az, hogy a város végre működjön
– mondta a fideszes frakcióvezető. Berényi Zoltán, az ÖPE frakcióvezetője felajánlotta, hogy Péterffy nevezze meg az időt és a helyszínt a tárgyalásra, mert végül a közgyűlést is feloszlathatják egy törvényességi eljárás keretében.
Péterffy amúgy azt mondta, hogy az „ő fejében van kompromisszumos javaslat”, de hogy ez mi lenne, azt már nem árulta el.
Végül nem kötelezték Péterffyt arra, hogy eleget tegyen a törvénysértő állapot megszüntetésére vonatkozó kérésnek. Azért, mert a baloldal részéről, valamint a kisebb szervezetek a Mi Hazánk, a Mindenki Pécsért Egyesület, a Tiszta Kezek Egyesület és Magyar Kétfarkú Kutya Párt nem támogatta az elképzelést.”
Fotó: IKÉ
Eredeti írás: BÓKA MÁTÉ CIPRIÁN