
a napokban többen kaptak kínai nyelvű telefonhívásokat
„Telefonos csalások
Gyanús telefonok? Ismeretlen számok? Külföldi nyelven megszólaló beszélgetőpartnerek? Jó eséllyel telefonos csalás potenciális áldozata vagy, de ez nem jelenti azt, hogy sikeresen átvertek.
A HAON számolt be róla, hogy a napokban többen kaptak kínai nyelvű telefonhívásokat. A telefonos csalás témaköre sajnos virágzását éli, érdemes tehát résen lenni.
Országos téma a telefonos csalás
A telefonos csalás jelen van az ország egész területén, a napokban egy debreceni Facebook-csoportban található poszt arról számolt be, hogy magyar szám- és névkijelzéssel(!) hívta fel valaki, aki kínaiul beszélt hozzá — számolt be róla a HAON. A posztoló egyből gyanút fogott, egyszerre kért segítséget és figyelmeztetett a közösségi oldalon. Ennek hatására „felrobbant” a kommentszekció, és rengetegen osztották meg hasonló tapasztalataikat, miszerint őket is elérték kínai nyelvű telefonhívással. Olyan eset is előfordult, hogy valaki nem tudta azonnal fogadni, de később visszahívta a számot, és akkor már vélhetően a valós tulajdonosa vette fel, aki semmit nem tudott arról, hogy „keresett volna” valakit.
Baranyában is sokakat érint
A telefonos csalók szinte kivétel nélkül véletlenszerűen válogatnak, így hiába olvashatjuk, hogy ez az eset egy olyan embert érintett, aki az ország másik végén lakik, ez ilyen szempontból teljesen lényegtelen, a mi telefonunk is megcsörrenhet, és meg is csörren. Több olvasónk is tapasztalt hasonlókat, így nem árt óvatosnak lenni.
Most akkor ne vegyek fel soha semmilyen hívást?
Nehéz kiigazodni jelenleg a telefonos csalókon, annyi biztos, hogy akkor sem kerülünk feltétlenül bajba, ha felvesszük a telefont, a külföldi hívószámokat pedig könnyen felismerjük a szokatlan számokból. Sokszor a csalók célja nem az, hogy pénzt szerezzenek, hanem az adatainkat próbálják megszerezni, hisz egy telefonhívás önmagában nem eredményezi azt, hogy a kártyánkról valaki pénzt tud leszedni. Hogy megértsük pontosan, mi is ez a jelenség, mennyire veszélyes adatainkra, illetve pénztárcánkra nézve a telefonos átverés, érdemes elolvasni a HAON-nak nyilatkozó szakértő véleményét.
Kelemen László etikus hacker szerint ez egy olyan hamisított hívás, melynek során más identitást ad ki magáról a hívó fél úgy, hogy megváltoztatja az azonosítóját. Ez a technika az úgynevezett caller ID spoofing.
Mit akarnak a kínaiak?
Egy Redditen terjedő posztban a mesterséges intelligencia segítségével lefordították a, hogy mit is motyognak nekünk a kínaiak a vonal túlsó végéről, ezt jelenti a kínai nyelvű hívás:
„A kínai nagykövetség értesít, hogy van egy sürgős hivatalos dokumentum, amit nem vettél át, és ez hatással lehet a tartózkodási jogaidra. Kérjük, mihamarabb vedd fel a kapcsolatot a nagykövetséggel. Részletekért nyomd meg a 9-es gombot, ahol egy ügyfélszolgálatos fog segíteni” — írják a posztban.
Nehéz elhinni, hogy ezzel bárkit is át tudnának verni Magyarországon, hisz valószínűleg gondolkodás nélkül rányomjuk a telefont arra, aki mandarin nyelven kezd el hozzánk beszélni a vonal túlsó feléről.
Legyünk elővigyázatosak!
Akadnak azonban ennél nehezebb szituációk is, ám van néhány trükk, amellyel megóvhatjuk magunkat a telefonos csalóktól úgy, hogy közben a futár hívását sem mulasztjuk el felvenni.
- A beszélgetés elején kérdezzük meg, hogy kit keres (számunkra ismeretlen telefonszámot ne úgy vegyünk fel, hogy Hallo tessék, XY), és ha nem tudja a pontos nevünket, akkor szakítsuk meg a hívást!
- Semmilyen programot ne telepítsünk, még a bank nevében telefonáló személy kérésére sem, adathalászok próbálnak minket rászedni!
- Személyes vagy banki adatot, ideértve a bankkártya-adatokat is, ne osszunk meg senkivel telefonon! Ha valóban a bank ügyintézője telefonál, ő ismeri a szükséges adatokat!
- Beszéljünk ezekről a dolgokról idősebb, a technikai világban kevésbé otthonosan mozgó rokonainkkal, akik általában az ilyen átverések áldozatai.”
Fotó: Pesti Tamás
Eredeti írás: TÓTH DÁVID