„Minden téren biztonságban
Biztonságtudatos vezetés és irányítás, üzemeltetési tapasztalatok, oktatás és képzés, sugárvédelem, üzemvitel, vegyészet, karbantartás, balesetelhárítás, műszaki háttér, súlyos baleset kezelés; lefedve ezzel az atomerőmű szinte teljes működési spektrumát. OSART vizsgálaton esett át a Paksi Atomerőmű Zrt.
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. azzal a céllal kérte fel a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget (NAÜ) az úgynevezett OSART vizsgálat elvégzésére, hogy a rendelkezésre álló legjobb tapasztalatok alapján tárhassák fel az erőmű üzemviteli biztonságának további javítási lehetőségeit. Az OSART egy önkéntesen igényelt megmérettetés, amelynek mércéje a NAÜ biztonsági szabványainak rendszere. A vizsgáló csapat elismerte a Paksi Atomerőmű elkötelezettségét a biztonságos és megbízható üzemeltetés mellett.
A Paksi Atomerőmű mindig is aktívan vett részt a NAÜ immáron több mint 40 éves OSART programjában: 1988-ban – az akkori „keleti blokkban” – Magyarországon volt az első ilyen vizsgálat, amit 2001-ben, majd 2014-ben is elvégeztek (ezekhez a vizsgálatokhoz 1,5-2 év múltán egy úgynevezett utóvizsgálat is kapcsolódik, amelynek során a vizsgálatok során feltárt eltérések kezelésének hatékonyságát értékelik.).
Tizennyolc napig tartott az OSART vizsgálat
A 18 napig tartó OSART vizsgálat tíz területet ölelt fel: biztonságtudatos vezetés és irányítás, üzemeltetési tapasztalatok, oktatás és képzés, sugárvédelem, üzemvitel, vegyészet, karbantartás, balesetelhárítás, műszaki háttér, súlyos baleset kezelés; lefedve ezzel az atomerőmű szinte teljes működési spektrumát.
A NAÜ biztonsági irányelvein alapuló vizsgálatot lezáró jelentéstervezet több jó gyakorlatot is azonosított a Paksi Atomerőmű tevékenységében, ezeket később a szervezet tagságán keresztül a nemzetközi szakmai közvéleménnyel is megosztja.
A példaként állítható paksi megoldások közé sorolta a vizsgálat a reaktorblokkok hermetikus terei tömörségellenőrző- és javító programjának kidolgozását és alkalmazását; az atomerőmű közműhálózatainak, berendezés- és geodéziai adatainak, valamint 3D lézerszkenneléssel rögzített felmérési adatainak többféle platformon, grafikai fájlok formájában történő tárolását és megosztását; nem utolsó sorban pedig azt a Paksi Atomerőmű által kifejlesztett szoftvert, amely pontosan és megbízhatóan előre jelzi egy kiinduló műszaki eseményből bekövetkezhető fontos események (például zónakárosodás, reaktortartály meghibásodás, nagy korai kibocsátások) időzítését, valamint a súlyos baleseti paraméterek alakulását.
A vizsgálóbizottság által megfogalmazott fejlesztési javaslatok között szerepel a munkavállalók vezetők általi hatékonyabb ösztönzése a hibázás elkerülése érdekében, a karbantartó berendezésének ellenőrzési rendszerének, illetve a földrengés ellen védett területen rendszeresített rögzítetlen eszközök felülvizsgálata.
Örömmel tapasztalták, hogy az erőmű nagyon jól felkészült
„A csapat örömmel tapasztalta, hogy az erőmű nagyon jól felkészült, teljes mértékben és nyíltan együttműködött a NAÜ szakértőivel a küldetés során” – mondta Yury Martynenko, a vizsgálócsoport vezetője, a NAÜ vezető nukleáris biztonsági tisztviselője. „A Paksi Atomerőmű vezetői és munkatársai elkötelezettek erőművük üzembiztonságának és megbízhatóságának javítása mellett, és örömmel láttuk, hogy számos intézkedés van folyamatban”.
A nukleáris energiatermelés ma az egyik legkiforrottabb technológia: a beépített folyamatok és eszközök, a folyamatos fejlesztések, valamint a kiemelkedő biztonsági kultúra okán a társadalomra az iparágak közül az egyik legkisebb kockázatot jelenti.
„A klímabarát, megfizethető és magas rendelkezésre állást biztosító atomenergiának a mindennapi életre gyakorolt pozitív hatása ugyanakkor megkérdőjelezhetetlen. A folyamatos tanulási szándék jegyében jelentkeztünk a NAÜ vizsgálatra: az OSART küldetés lehetővé tette a munkánk mélyreható értékelését. Az ajánlások és javaslatok segítenek nekünk az erőmű üzembiztonságának folyamatos javításában, a csapatunk szakértelmének köszönhetően pedig mi is hozzájárulhatunk a globális jó gyakorlatok gazdagításához” – mondta dr. Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója. „A biztonság egyik záloga a folyamatos fejlesztés, az állandó hatósági ellenőrzés és nem utolsó sorban az itt dolgozók tudása, tapasztalata és elkötelezettsége” – hangsúlyozta a vezérigazgató.
Magyarország és a Paksi Atomerőmű a nemzetközi egyezményeknek megfelelően folyamatosan aláveti magát szakmai-biztonsági vizsgálatoknak, az Országos Atomenergia Hivatal pedig emellett rendszeresen jelentéseket készít úgy az uniós, mint az egyéb nemzetközi szervezeteknek.
„A nemzetközi felülvizsgálat nem tett olyan észrevételt, amely megkérdőjelezte volna a Paksi Atomerőmű magas biztonsági szintjét. A most záruló vizsgálat ajánlásai és javaslatai ennek a biztonsági szintnek a hosszú ideig történő megőrzését és következetes fejlesztését támogatják és ezt célozza az Országos Atomenergia Hivatal hatósági felügyeleti tevékenysége is” – tette hozzá Juhász László, az OAH hatósági elnökhelyettese.
Mi is az az OSART vizsgálat?
Az OSART-vizsgálat megállapításai az atomenergiában érintett felek, vagyis az OAH mellett a közvélemény, a politika szereplői, és az érdekelt társadalmi csoportok számára is hozzáférhetővé válnak. Ez az önkéntesen igényelt folyamat is világosan demonstrálja az erőmű nyitottságát üzemviteli gyakorlatának bemutatására és fejlesztésére.
Az OSART célja a vizsgált erőművek üzembiztonságának javítása, a kulcsfontosságú üzembiztonsági területek állapotának objektív értékelése, valamint információk és tapasztalatok cseréje. Az OSART-vizsgálat nem helyettesíti az atomerőmű általános biztonsági állapotértékelését; nem rangsorolja a Paksi Atomerőmű teljesítményét a többi atomerőműhöz képest: az OSART-vizsgálat egy pillanatfelvétel azzal a céllal, hogy azonosítsa azokat a területeket, amelyeken fejlődési lehetőségeket lát.
A NAÜ következetes megközelítést alkalmazva hajtja végre a vizsgálatokat, objektíven vizsgál a saját biztonsági előírásai szerint. A felülvizsgálat hatásköre szabványokon alapul, de rugalmasan szabható az erőművek specifikus követelményeihez. A folyamat lebonyolításához jól képzett vizsgálókat alkalmaz, sokrétű tapasztalattal, a vizsgálati folyamat pedig mindvégig átlátható.”
Fotó: Forrás: Magyar Nemzet
Eredeti írás: