„Korábbi cikkünk nyomán, mely a somogyi kráterekről szólt előkerestük a nem mindennapi, olykor szürreális látványt nyújtó jelenségről készült fotóinkat. Összegyűjtöttük fotóarchívumunkból a legnagyobb somogyi krátereket.
Időről időre megnyílik a föld Somogyban: az első nagy kráter Somogybabodon, a Petőfi utcától alig ötven méterre keletkezett. A 200 méter hosszú és helyenként 10-12 méter mély szakadék még 2010-ben jött létre, s sokáig katasztrófaturisták látogatták rendszeresen.
Bomba becsapódáshoz hasonló hangok törnek fel éjjelente a katlanból, amikor újabb földdarab hull a mélybe. Életveszélyesnek minősítették az óriási gödröt
– így írtunk az esetről 2010-es cikkünkben.
Gyökerestül kiszakadt fák mutatják a pusztulást. Sokvagonnyi földet mosott ki a heves esőzés. Akkora a mélység, hogy könnyedén buszokat, teherautókat is elnyelhetne, bizonygatták akkor a helybeliek. A több száz méter hosszúságú gödör szélessége helyenként a 10-15 métert közelítette meg, mélysége elérte a tíz métert. Íme a fotók!
Nem a babodi volt az egyetlen kráter Somogyban
Egy kis lyukból lett óriási kráter Pamuk határában még 2016-ban, hamarosan 20 ezer köbméteresre nőtt.
Itt egyetlen kis bakhátból indult ki a földnyílás. Valamikor a területet gyümölcsösnek használták, de kivágták a fákat. Talajműveléssel, szántással megmozgatták a vékony humuszréteget, s később egy traktorral végig mentek rajta, a csapásában pedig összegyűlt a víz, abból vízmosás keletkezett. Előbb csak egy kis lyuk keletkezett, melyből akkora kanyon lett, hogy emeletes házakat is elnyelne. Tizenöt méter széles és ugyanilyen mély, a lezuhanó kisebb akácfák eltűnnek benne.
Andocson is megnyílt a föld
Tíz méter mély krátert fedeztek fel Andocs határában is, ahol a szakadék elnyelt egy földutat.
A mintegy harminc méter hosszú tíz méter mély krátert véletlenül fedezték fel. 2010-ben csak találgatni lehetett hogyan szakadt le az út, és hová tűnt az a több száz köbméternyi föld, ami hiányzott az üregből. Feltehetően egy föld alatti patak mosta ki az út alól a földet, erre több barlangszerű üreg engedett következtetni, majd a 2010 májusában lezúduló irdatlan mennyiségű eső megtette a hatását.”
Fotó: LANG ROBERT
Eredeti írás: