„Holdudvar
Az elmúlt hetek, hónapok történéseit látva a kisebb pécsi közgyűlési szereplőket szondáztattuk meg, hogy szerintük hozzájárulnak-e a baloldali holdudvar fennmaradásához? A válasz nem volt meglepő, hiszen „nemet” mondtak – ugyanakkor továbbra is udvarolnak a baloldal uralmának.
Továbbra is törvénysértő helyzetben tartja a pécsi önkormányzatot Péterffy Attila, a baloldal polgármestere, mivel az elmúlt két közgyűlésen nem nyújtott be javaslatot sem a Szervezeti és Működési Szabályzatról (SZMSZ), sem az alpolgármesterekről. Ez annak ellenére történt, hogy a Baranya Vármegyei Kormányhivatal törvényességi felhívást intézett az önkormányzathoz. Ebben világossá tették: november 29-ig legalább az alpolgármester személyére javaslatot kell tennie, és össze kell hívnia a közgyűlést.
Péterffy azonban nem tett eleget ennek, és a korábbi közgyűlésen a Fidesz-KDNP-ÖPE által benyújtott javaslatot sem támogatta a testület. A javaslat a polgármester törvénybetartására való felszólításról szólt, de azt a baloldali képviselők mellett a Tiszta Kezek Egyesület, a Mi Hazánk, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) és a Pécs Most Egyesület képviselői sem támogatták.
Az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) múlt pénteki sajtótájékoztatóján nemcsak Péterffy Attilát, hanem saját szövetségesét, a Fideszt is kritikával illette, anélkül, hogy előzetesen egyeztett volna velük.
A baloldali városvezetés 2023. június 9-én a választások során egyértelmű visszajelzést kapott a szavazóktól, hogy a többség nem kér belőlük. Az új közgyűlés októberi megalakulása óta két hónap telt el, ám a baloldali holdudvar továbbra is irányítja a város ügyeit és az önkormányzati cégeket, kezelve a milliárdos forrásokat.
A kisebb pártok álláspontjai a baloldal holdudvaráról
Lapunk megkereste a kisebb szervezeteket, hogy kiderítse, véleményük szerint hozzájárulnak-e a baloldali holdudvar fennmaradásához.
Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP):
- Hankó Viktória képviselő először egy szubjektív beszámolót küldött, majd későbbi megkeresésünkre „nemmel” felelt arra, hogy támogatnák az MSZP-DK körének fennmaradását. Ennek ellenére a párt gyakran szavaz együtt a baloldali képviselőkkel.
Mindenki Pécsért Egyesület:
- Talabér Ádám képviselő hangsúlyozta, hogy munkájuk során a pécsiek érdekeit tartják szem előtt. Szerinte a két nagy politikai tömb képtelen kompromisszumokat kötni, ami akadályozza a város fejlődését. Az SZMSZ-hez kapcsolódóan konkrét módosító javaslatokat is benyújtottak. Arra a kérdésre, hogy tevékenységükkel segítik-e a baloldali holdudvar fennmaradását, nem válaszolt.
Mi Hazánk Mozgalom:
- Varga Tamás képviselő kijelentette, hogy sem a jobb-, sem a baloldali holdudvart nem támogatják, és a „pécsiek érdekeit” képviselik. Ugyanakkor nem ellenezték Bodnár Imre, a korábbi MSZP-s jelölt ügyvédi megbízását, amely közel 100 millió forintot érintett.
Tiszta Kezek Egyesület:
- Bognár Szilvia képviselő elmondta, hogy a múlt politikai kurzusok működéséről és azok következményeiről szeretnének tiszta képet kapni. Szavazataikat kizárólag a közösség érdekeit szolgáló kezdeményezések támogatására adják.
Az ÖPE pozíciója
Az ÖPE elnöke, Kővári János és Berényi Zoltán, az ÖPE frakcióvezetője szerint a korábbi sajtótájékoztatóján nem hangzott el olyan a részükről, hogy segítenék a baloldali pártokat megtartani a pozícióikat. Szerintük ugyanis azt a javasolták, hogy a választói akaratnak megfelelő arányossággal legyenek elosztva a tisztségek és a feladatok a szervezetek között. Egy városkoalícióra tettek javaslatot, amelyben minden szereplő részt vesz. A tisztségekre és a bizottságokra jog szerint a polgármester tehet javaslatot a közgyűlésnek, ezért őt keresték meg a javaslatukkal írásban is – mondták.”
Fotó: BÓKA MÁTÉ CIPRIÁN
Eredeti írás: Kovács Liliána