„Negyvenkét éve ejtették el a világrekord pusztaszemesi bikát, a napokban pedig új dámrekord született. Igaz nem Somogyban került terítékre a rekorder bika, de vármegyénk sem áll rosszul rekord trófeákkal.
Azóta is tartja hatodik helyét a világranglistán a pusztakovácsi bika néven elhíresült gímszarvas bika, amelyet az elejtését követő évben, vagyis 1982-ben a Nemzetközi Vadászszövetség a világon bemutatott összes trófea legszebbikének nyilvánított, mint somogyi rekord.
A különlegesen szép gímszarvast a német Werner Petznik, a Gyótai Vadásztársaság vendégeként ejtette el. Ebben az időben Páll Endre végezte a társaság vadászmesteri feladatait, aki a somogyi vadásztársadalom kiemelkedő alakja volt.
Páll Endre tizenegy éve hunyt el és szeptember 2-án volt születésének 101. évfordulója, amelyről az Országos Magyar Vadászkamara Somogy Megyei Területi Szervezete közösségi oldalán emlékezett meg. Kemenszky Péter titkár azt írta: a mai napig olvassák könyveit, idézik jeles mondatait és velük van gondolatban. Páll Endre, az ízig-vérig gyakorlati erdész- és vadász szakember, kiváló tollú íróként is értékállót és maradandót alkotott a magyar vadászati irodalomban. A Vaddisznó és vadászata című, három kiadást megérő könyve máig alapműnek számít a témában, jelentős szerepe volt szerkesztőként és társszerzőként A gímszarvas és vadászata című könyvben is. Az 1960-as évek végétől sorra jelentek meg bölcs és derűs életszemléletét tükröző, lebilincselően hangulatos, a vadászok, erdészek mellett a nagyközönségnek szóló könyvei. Életművét a Somogyi Értéktárba 2019-ben vették fel.
A világ legnagyobb szarvasagancsáról úgy nyilatkozott Páll Endre: tudták, hogy él, ritkán látták, hogy van, mégsem ismerték. Abból következtettek a későbbi világrekorder létezésére, hogy korábbi elhullajtott agancsait megtalálták a gyótai vadászterületen. Ezeket ki is állították Kaposváron, s már akkor feltételezték, hogy 1981-re világrekord lesz, már ha valaki képes lesz elejteni.
Az óriásbikát természetesen mindenki magának szerette volna, erről Páll Endre is írt visszaemlékezésében. S, habár az volt a törekvés, hogy ne külföldi ejtse el, hanem a kommunista párt első embere, végül mégis egy német vendégvadász célkeresztjébe sétált be a gyótai erdő királya.
Az elejtés helyén kopjafát állítottak, amelyet emlékműre cseréltek a Gyótai Vadásztársaság fennállásának ötvenedik évfordulója alkalmából.
Rekord bikák vidéke
A somogyi erdők azóta is több méretes agancsú bikát adtak már az itt vadászó nimródoknak.
- Az Országos Vadgazdálkodási Adattár szerint egy tolnai bikát követ a pusztakovácsi óriásbika a Magyarország 50 legjobb gímszarvastrófeája összesítésben.
- Ezt követi egy Lábodon 2001-ben elejtett 16,81 kilogramm súlyú és 265,67 CIC pontra bírált bika.
- A kilencedik helyen is egy somogyi koronás szerepel, amelyet Bőszénfát hoztak terítékre 2019-ben és 15,27 kilogrammos trófeasúllyal és 260,10 CIC ponttal.
Szinte nincs is olyan esztendő, hogy ne számolhatnánk be rekordról. Tavaly nem dőlt meg a rekord, de a trófea bírálat során kapitális bikát is lőttek Somogy erdeiben. A vármegye legnagyobb vadászatra jogosultja, a Sefag Zrt. trófeaszemléjén hangzott el, hogy az elejtett koronás vadak legnagyobbika egy 12,48 kilogrammos 233,37 CIC nemzetközi pontos gímszarvas volt.
Egy évvel korábban a legkiemelkedőbb Törökkoppányi Íjász Vadásztársaság területén elejtett 15,79 kilogrammos koronás vad lett az ország legkiemelkedőbb trófeája volt. 2021-ben is itt lőtték meg a legnagyobb bikát, akkor 16 kilogramm feletti fejdíszt viselt az elejtett nemes vad.
A hatalmas trófeák között is kiemelkedő volt az úgynevezett tuskósi, vagy gamási bika, amelyet még 1968-ban ejtett el egy osztrák vendégvadász. Ernst Joachim Schausberger. a kapitális bikát ejtett Gamás határában lőtte meg, s a trófeát 251,16 CIC-pontra értékelték.
Rekorder dámbika esett
Igaz ezúttal nem Somogyban született rekord, de az Országos Trófeabíráló Testület közleménye szerint a napokban új magyar dámrekord született 22 év után. A Bakony-Vad Vadásztársaság vadászterületén, Veszprémvarsány határában 2024. október 18-án egy cseh bérvadász kiemelkedő trófeájú, érett, aranyérmes dámszarvas bikát hozott terítékre.
Ha megnézzük az Országos Vadgazdálkodási Adattár (OVA) által nyilvántartott listát, amely a 2021-es állapotokat rögzíti, látható, hogy rekorder dámbikánk eddig még nem volt. Noha a régióból több kiemelkedő eredmény született: a Tolna vármegyei Pinchelyen több nagy CIC pontszámú dámbika is esett a magyar vadásztörténelem során, de szép bikákkal büszkélkedhet Szakcs, Gyulaj és Kölesd is.
Gímbika fronton azonban már kevéssé van okunk szerénységre, hiszen az országos ranglistán még most is második helyen van a híres pusztakovácsi bika.”
Fotó: sonline.hu
Eredeti írás: KOSZORUS RITA