„A csillogó fények, az ünnepi hangulat elvarázsolja a látogatót, de nem árt vigyázni, mert könnyen átverhetik az adventi vásárokban megfordulókat. Csokorba gyűjtöttük a legjellemzőbbeket.
Rengeteg ember kíváncsi az adventi vásárokra, a vásárok hagyománya nagy múltra tekint vissza, és ma is elbűvölik látogatóikat a varázslatos hangulattal, a helyi kézművestermékekkel és a finom karácsonyi édességekkel és fogásokkal. A legismertebbek Budapesten, Debrecenben, Pécsett, Esztergomban, Veszprémben, Kaposváron és más nagyvárosokban kerülnek megrendezésre. Ám a nagy tömegben bármi előfordulhat. Csalók utaznak a vevők pénzére, az átveréseket pedig a legjobb elkerülni egy kis odafigyeléssel. Az egyik leggyakoribb jelenség, hogy a karácsonyi vásárok termékeit szemérmetlenül túlárazzák. Néha irreálisan sokba kerülnek a változó minőségű portékák vagy ételek, italok, és ezt az árusítók nem tüntetik fel. Leginkább a külföldiek esnek ennek áldozatául, akik nem ismerik a helyi árakat. Minden esetben kellene blokkot, számlát és jótállást adni a vásárlásról, és ez a szabály szigorúan minden árusra vonatkozik.
A kóstolóért nem számolhat fel költséget az árusító. Érdemes megfigyelni, hogy tárolják a húsokat, romlandó alapanyagokat. A kézműves árusok közé befuradodhatnak olyanok, akiknek nem ott lenne a helyük.
Vannak olyan csalók, akik adománygyűjtőnek adják ki magukat, hogy így használják ki az emberek adakozási kedvét az ünnepek környékén. Ilyenkor bátran lehet érdeklődni, hogy milyen szervezetnek dolgozik, honnan lehet informálódni róluk. Ha valaki leleplezne egy csalót, értesítheti akár a rendőrséget is.
Rendőrségi ügy a zsebtolvajlás az adventi vásár alkalmával
Szintén rendőrségi ügy a zsebtolvajok működése, akik a tömeget kihasználva tevékenykednek. Ne engedjünk senkit közel tolakodni a táskánkhoz, ügyelni kell a pénztárcára, bankkártyákra, biztos helyre kell tenni, ami vásárlás közben sem könnyen hozzáférhető idegeneknek.
Végül, de nem utolsósorban, elterjedt módszer, hogy a csalók megkérik az embereket, hogy váltsanak számukra pénzt. Azonban a pénz, amit visszakapnak a segítőkész látogatók, már hamis bankjegy. Soha ne válts pénzt senkinek, ne add meg senkinek a személyes adataidat, és ne add kölcsön a telefonodat sem, hogy felhívhasson valakit, akit szem elől tévesztett a tömegben. Sajnos nagyon trükkösen tudnak néha fogalmazni és próbálnak az emberek lelkiismeretére hatni, segítséget kicsikarni.
Érdemes odafigyelni Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság ünnepi bűnmegelőzési tanácsaira is.”
Fotó: sonline.hu
Eredeti írás: KOVÁCS GÁBOR LÁSZLÓ