„Somogyban tavaly az első háromnegyed évben 552 munkabalesetet jelentettek be, az idén januártól szeptemberig 537 történt, 2023-ban három halálos tragédia következett be, ebben az évben nem volt, viszont a korábbi kettő helyett 2024-ben már nyolc súlyos kimenetelű eset volt. Vármegyénkben az idén 29,3 millió forint bírságot szabtak ki.
Az idén egy üzemi baleset történt nálunk, ami épp napokban volt a derecskei üzemegységünkben, az eset körülményeinek kivizsgálása jelenleg is zajlik – mondta Talián Attila, a segesdi Ferrokov Kft. tulajdonosa. A dolgozó a gép mellett ült, leesett az állítható munkaszékről és a férfi bordasérülést szenvedett. A somogyi cég összesen öt telephelyen, a segesdi egységen kívül Derecskén, Szendrőn valamint Keszthelyen közel 350 munkatársat foglalkoztat. Talián Attila azt mondta: a gépek biztonsági rendszerei megfelelő védelmet nyújtanak, s az előírt munkavédelmi oktatásokat is rendszeresen megszervezik. Lényeges, hogy mindenki folyamatosan tartsa be a munkavédelmi szabályokat, a figyelmetlenség ugyanis könnyen balesetet okozhat.
A Sefag Zrt.-nél a tavaly január és szeptember közötti időszakban három, az idén négy könnyű sérüléses baleset történt. Kovácsné Kiss Zita kommunikációs referens azt is közölte: a balesetek jellemzően munkába menet vagy jövet közben történt közúti balesetek, rossz mozdulatok, gödörbe vagy ágra lépés (rándulás, csuklótörés). A balesetmegelőzés érdekében rendszeres munkavédelmi oktatásokat , képzéseket szerveznek, illetve munkavédelmi felszerelést biztosítanak minden munkavállalójuknak.
A Kaposvári Villamossági Gyárnál (KVGY) tavaly 22 munkabaleset történt, hatan táppénzre mentek és a kiesett munkanapok száma 82 volt.
– Az idén eddig 17 munkahelyi baleset következett be – mondta Szalai Gyula igazgató. – Hét kollégánk táppénzre vonult, a kiesett munkanapok száma 62.
A KVGY-nél 2024-ben egy súlyos, csuklótöréses baleset is történt. Az egyik dolgozó épp ládát emelt meg, akkor szenvedett sérülést. Szalai Gyula rámutatott: kiemelten kezelik a megelőzést, mindenki számára rendelkezésre áll az összes munkavédelmi felszerelés, a dolgozók részt vesznek az előírt oktatásokon.
– A három munkanapot meghaladó munkaképtelenséggel járó munkabaleseteket a munkáltatónak be kell jelentenie a hatóság felé – közölte érdeklődésünkre a Somogy Vármegyei Kormányhivatal (SVK). A hatóság idén januártól szeptember végéig nyolc esetben értesült súlyos munkabalesetről, amelyek mindegyike súlyos-életveszélyes sérüléses volt. A bejelentett esetek többségében a feldolgozó és gépipar területéről érkeztek, míg a súlyos munkabalesetek zöme az építőipar valamint a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás területén történt.
Horrorbaleset is történt
A vasút veszélyes üzem. György-Dávid Valentin, a Pannon Vasútegyesület somogyi elnöke szerint a felső-vezeték és biztosító berendezés javítása, ellenőrzésekor is kiemelt figyelemre van szükség, akárcsak az állomásoknál, ahol a vasúti szerelvények tolatása, össze- és szétkapcsolása is zajlik. Hangsúlyozta: a fejre, kézre és hátra is éppúgy kell vigyázni, mint a lábra. Munka közben ha egy vasutas véletlenül rosszul lép, könnyen balesetet szenvedhet, a vonat akár levághatja a lábát. Szomorú, de pár éve csonkolásos baleset is történt.
– Nem volt az idén munkabaleset nálunk, ilyen utoljára több mint tíz éve fordult elő – mondta Albertus Balázs, a nagybajomi Nafa kft ügyvezetője. – Munkatársaink a körfűrész, a gyalugép és a marógépen kívül szalagfűrészt is használnak, s figyelmesen, óvatosan dolgoznak, és minden munkavédelmi előadáson vesznek részt. Legközelebb 2025 elején tartunk oktatást.
– A munkavédelmi hatóság tájékoztatással, tanácsadással segíti a munkáltatókat, a munkavállalókat, a munkavédelmi képviselőket továbbá az érdekképviseleteket, hogy azok a munkavédelemmel kapcsolatos jogaikat gyakorolhassák és kötelezettségeiket teljesítsék. A munkavédelmi hatóság folyamatosan végzi az ellenőrzéseket, többségében a munkavédelmi szempontból kiemelt ágazatokban.
Idetartozik:
- építőipar
- feldolgozóipar
- gépipar
- mezőgazdaság
- erdőgazdálkodás
- egészségügyi és szociális ellátás
Azonban az ellenőrzések más ágazatokban is folyamatosak. Somogyban az idén szeptember végéig összesen 29,3 millió forint bírságot szabtak ki.”
Fotó: Lang Róbert
Eredeti írás: HARSÁNYI MIKLÓS