„Az öttusa világcsúcstartójának, a legutóbbi, párizsi olimpiai aranyérmese rengeteg felkérést kap. A kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumban tartott közönségtalálkozójára azonban tudott időt szakítani Gulyás Michelle, akit azt megelőzően pályafutásáról és rendőri karrierjéről is kérdeztünk.
– Nem először köszönthetjük Kaposváron, viszont olimpiai bajnokként először jár a városban.
– Még az olimpiát megelőzően, egy pályaorientációs előadáson jártam Kaposváron a kollégámmal, Kovács Richárddal, akivel a rendőrségi pályát népszerűsítettük, illetve arról beszéltünk, hogyan lehet a sportot és rendőri munkát, valamit az egyetemi tanulmányokat összeegyeztetni – mondta Gulyás Michelle, akit a kaposvári Táncsics Gimnáziumban több száz diák vastapsa köszöntött, amikor az olimpiai győzelméről összeállított videót követően belépett a tornacsarnokba. – Rengeteg diák vett részt azon az előadáson, akiktől sok szeretetet kaptam, így, amikor újra felkértek, hogy jöjjek Kaposvárra, emiatt is mondtam igent.
– Sok megkeresést kap?
– Rengetegen, a két kezemen sem tudom megszámolni, hogy hányan hívnak egy nap, igyekszem mindnek eleget tenni, de sajnos nem tudok mindegyikre elmenni.
Gulyás Michelle Kaposváron
Fotók: Lang Róbert
– Az olimpián egy fantasztikus versenyzéssel, ami egyben világcsúcsot is jelentett, aranyérmet szerzett Párizsban. Ezzel egy nehéz időszakot zárt le…
– A katartikus élményhez az is hozzájárult, hogy nehéz időszak állt mögöttem, mégis magas szinten tudtam versenyezni. Ez azoknak is az érdeme, akik végig támogattak, azoknak pedig egy remek válasz, akik nem hittek bennem és úgy gondolták, nem érdemlem meg, hogy ott legyek az olimpián. Az aranyérem egy olyan élményt adott, ami nagyon-nagyon ritka az ember életében. Lehet, hogy soha többet nem fogok ilyet átélni, de mindenképpen keresni fogom ezt az érzést az élet minden területén.
Gulyás Michellet választották az év öttusázójának
– Az olimpiai siker mellett még egy nagy siker érte: a nemzetközi szövetség megválasztotta az év női öttusázójának.
– Hatalmas megtiszteltetés, amit az olimpiai aranyérmemnek köszönhetek. Azért is különleges, mert ez volt az utolsó olyan év az öttusában, amikor még a lovaglás is szerepelt a programban. Ez egy nagyon szép lezárása volt ennek a korszaknak.
– A hangjából úgy ítélem meg, hogy kicsit bánja, hogy kikerül a lovaglás az öttusából, pedig emiatt a szám miatt maradt le majdnem az olimpiáról.
– Rosszul élem meg, még úgy is, hogy legalább két éve tudjuk, hogy kikerül a lovaglás az öttusából. Mondhatom, hogy lelkileg felkészültem rá, de mindenképp furcsa lesz. Heti három alkalommal jártam lovagolni, tíz éven keresztül, így a szívemhez nőttek a lovak, de nemcsak ők, hanem az edzők is hiányozni fognak.
– Ha választhatott volna, hogy milyen sportág kerüljön be a lovaglás helyett az öttusába, mi mellett tette volna le a voksát?
– Ez egy nehéz kérdés. Tudom, hogy olyan sportágat kellett választani, ami hasonlít a lovagláshoz, nem fizikai, hanem valamilyen szinten technikai, így nem borítja fel az öttusa egyensúlyát, mégis látványos, nézőcsalogató és még a fiatalokat is megszólítja. Szerintem az akadálypálya kedvező a fiatalok számára, úgy gondolom, hogy megvan benne az a játékosság, ami miatt megszeretik majd az öttusát, s ez fontos ahhoz, hogy valaki éveken keresztül, versenyszerűen sportoljon.
– Készül az olimpiai ciklusra, amelyben már az akadálypálya szerepel?
– Az olimpia után volt egy hosszabb két hónapos pihenőm, mely alatt kihasználtam, hogy még lovagolhatok, így jó érzésekkel, élményekkel köszönhettem el ettől számtól. Visszatérve viszont egyből az akadálypályával kezdtem a felkészülést.
– Kipihente magát a két hónap alatt?
– Nehéz időszak volt az olimpiai utáni is, hiszen rengeteg megkeresését kaptam, melyekkel igyekeztem élni, hiszen a küldetésemnek tartom, hogy a fiatalok körében népszerűsítsem a megújult öttusát.
– A sport mellett a tanulásra is sok figyelmet fordít. Jelenleg rendőr hadnagyként kiberbiztonság mesterszakra jár a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Nehéz összeegyeztetni a kettőt?
– Az olimpia utáni pihenőidőszakban könnyebb volt, most viszont, hogy elkezdődtek az edzések elég nehéz, még úgy is, hogy levelező szakon végzem az egyetemet.
– Miért a kiberbiztonságot választotta a mesterképzésre?
– Érdekelnek a határon átnyúló nyomozások, s úgy vélem, égető téma a kibertérbiztonság, nemcsak a rendőrségen belül, hanem világszinten is.
– Szeretné kamatoztatni majd a mesterképzésen megszerzett tudását a rendőrégen?
– Mindenképpen, de csak a sportolói pályafutásom után.
Gulyás Michelle díjai
- Az év öttusázója, utánpótlás korosztály (2018)
- Halassy Olivér Hallgatói Díj (2021)
- Az év magyar öttusázója (2022, 2023)
- A köz szolgálatáért érdemjel arany fokozata (2024)
- Újpest díszpolgára (2024)
- A Magyar Érdemrend tisztikeresztje (2024)
- Zugló díszpolgára (2024)
- Az év öttusázónője (UIPM) (2024)”
Fotó: Lang Róbert
Eredeti írás: KLEIN PÉTER NÁNDOR