„A különleges téli fülőke
A leghidegebb évszakra jellemző, különleges, sajátos ízvilágú, egészen pontosan heringízű, egyben gyógyhatású gomba jelent meg a Mecsekben. A többi között tejszínes tésztaszószokba kiváló téli fülőke (Flammulina velutipes) az elmúlt napokban kapható volt a pécsi vásárcsarnokban, továbbá a gombavizsgálatra is rendszeresen hozzák e heringízű faj példányait a gombászok.
A téli fülőke az Európában négy fajt számláló Flammulina nemzetség leggyakoribb képviselője. Kis méretű, sajátos ízű termőtesteit régóta fogyasztják Kelet-Ázsiában – írja róla az online enciklopédia, azt is megjegyezve, hogy e heringízű gomba az egész északi mérsékelt és hideg övben elterjedt faj, Japántól Szibérián és Európán keresztül az észak-amerikai kontinensig gyakori, de találták már Ausztráliában is példányait.
Előfordul lombos fák tuskóin – leggyakrabban fűzön, nyárfán, kőrisen és bodzán, de ritkábban élő fán is található. Kivételes esetekben tűlevelű fa anyagán is megél. Mint neve is mutatja téli hónapokban fordul elő októbertől márciusig, különleges termőideje miatt nincs igazi hasonmása a többi gombafaj között. Szép okkersárga színe, ragadós kalapbőre, rendszerint a csoportos megjelenése miatt könnyű észrevenni.”
Fotó: fungusfactfriday.com
Eredeti írás: