„Szavakban mindenki a bio élelmiszeripari termékeket keresi, a gyakorlatban viszont alig akad ilyen a somogyi piacokon. Kaposvári növényvédelmi szakmérnökök jártak utána a kérdésnek, megvizsgálva az ünnepek előtti kínálatot. Elszomorító a helyzet.
Növényvédelmi szakmérnökök járták be Somogy három legnagyobb piacát: a siófoki vásárcsarnokot, a fonyódi piacot, és a kaposvári Nagypiacot, és az ott dolgozókkal beszélgettek a bio termékekről. Nem kis meglepetésre a fenti három piacon, vásárcsarnokban az árukínálatban még keresve sem lehet találni bio- vagy ökogazdálkodásból származó jegyzett, illetve hivatalos jellel ellátott bioterméket – állapították meg. Később kiderült, hogy országosan is csekély a piacokon megjelenő, eladásra szánt, zöldség, gyümölcs, szőlő, vagy más bioáru.
– A jelenlévő kereskedők, valamint a szakemberek elmondása szerint az ok bonyolult és rendkívül összetett – mondta Tóth István, kaposvári növényvédelmi szakmérnök, a növényorvosi kamara tagja. – Vitathatatlan és mindannyiunk számára természetes igény, hogy szervezetünkben minél kevesebb szintetikus veszélyes természetidegen kerüljön. Még sincs ilyen áru a piacon… Mélyebb szakmai elemzés helyett néhány véleményt idézett, ami szerinte sokatmondó. A minősítő szervezetek részéről, a termelők számára túlzottan szigorú technológiai előírások vannak, a bio termesztést illetően – hangzott el.
Magasabb az ára a bio termékeknek
A termesztés fokozottan kézimunka erő igényes, ami napjainkban egyre fogyatkozik. A túlzottan magas piaci árak miatt a vásárlók többsége mellőzi a bio termékeket. Ezt jól jelzi, az egyik multi nagyáruházban vásárolható déli mediterrán országból származó bio Gála alma csomag ára, mely kilóra elszámolva közel két és félszerese a hazai integrált termesztésben részesült almának. Komposzttal vagy szerves trágyával nem lehet pótolni teljes mértékben a műtrágyák hatását, és a súlyos rovarkártétel vagy gomba fertőzés illetve a gyomosodás megakadályozására sem lehet hatékony növényvédőszereket alkalmazni, tette hozzá.
– A piaci árusok szerint a bio termékek döntő többsége úgymond nem piacos, vagyis nem elég szép – állapította meg Tóth István. – Ugyanis a vevő elsősorban „szemmel vásárol” s a terméken, ha a legcsekélyebb elváltozás látható, rágásnyom, szívásnyom, kórokozó okozta legkisebb elszínesedő folt, nem teszi a terméket a kosarába.
Bio termelés csak kisebb parcellákon lehet
Nagy valószínűséggel a bio termelés csak kisebb parcellákon, házi kertekben, háztáji területeken végezhető, főleg saját fogyasztásra. Természetesen vannak nagyüzemek, melyek folytatnak zöldség-gyümölcs bio termesztést. De nagy mennyiségben, történő termék előállításban, szerepük nem jelentős. Fontos megállapítás az is, hogy ugyanazon növény organikus, illetve biogazdálkodásban termésátlaga 50 százalékos a hagyományos, integrált termesztést alkalmazókkal összehasonlítva. Hazánkban elsősorban a déli mediterrán tájakról kerülnek be bio termékek, elsősorba a multi nagyáruházakba.
Tóth István hozzátette: szúrópróbaszerűen a kormányhivatal megfelelő szervei vizsgálhatják be, hogy egy termék valóban bio-e, és ezt a vizsgálatot nem kötelesek előre bejelenteni, akár házaknál, termelőknél is megjelenhetnek.”
Fotó: Lang Róbert
Eredeti írás: KOVÁCS GÁBOR LÁSZLÓ