„Újabb érték parlagon?
Júliusig működött a Pécsi Nemzeti Színház melletti épület, legutóbb Eozin Corso néven. Azóta kihasználatlanul áll az egykori Schwartz-palota, amelyben valamikor a Pécsi Vigadó működött. A patinás palota pompás kávéházként, vendéglőként, bálteremként és kulturális estek helyszínéül szolgált a történelem során.
A közelmúltban még bérbeadásra hirdették, azóta egyelőre nem ismert, milyen sors vár az egykori Pécsi Vigadó épületére a Színház téren. A Schwartz-palota 1896-ban épült, a Pécsi Nemzeti Színházhoz szervesen kapcsolódva. A pécsi társasági élet kiemelkedő helyszíneként indult, kávéházként és Vigadóként egyaránt funkcionált. Később a város legfontosabb rendezvény- és szórakozóhelye lett, bálok, hangversenyek, valamint politikai és kulturális események otthonául szolgálva. Mint megírtuk, egykor Ady Endre és a Nyugat szerzői, szerkesztői is tartottak itt felolvasóestet 1910 októberében. Az épület később a Szakszervezeti székházként és bankként is működött, majd 1924-től folyamatosan étteremként és kávéházként üzemelt.
Szebb napokat is látott már az egykori Pécsi Vigadó épülete
Az idő múlásával, ahogy új rendezvényhelyszínek jelentek meg Pécsett, a Vigadó fokozatosan elvesztette központi szerepét. A 20. század elején politikai gyűlések, Uránia előadások, majd mozgófényképszínház működött itt. Később raktárként és időszakos kiállítások helyszíneként használták.
1928-ban azonban új életre kelt az épület. Kovács József tánctanár átfogó felújítást végzett, modern szellőzéssel, kényelmes tánc- és koncerttermekkel újította meg a helyiségeket. A Vigadó újra a polgárság kedvelt találkozóhelyévé vált, visszahozva régi fényét és szerepét Pécs pezsgő társasági életében. Egy időben Littke Korzó Kávéház néven futott, pompás szabadtéri mulatságokkal.
A második világháborút követően a belső tereket jelentősen átalakították, a korabeli fényűzést mára már nem őrzik. Az 1980-as években ismét új funkcióval nyílt meg Korzó néven, majd 2008-ban nagyszabású felújítás után étteremként született újjá. A hely az évek során több néven és stílusban működött, legutóbb Eozin Corzo néven, amely 2024 júliusáig fogadta vendégeit.
Hogy a jövőben mi lesz az egykor szebb napokat látott épület sorsa, egyelőre még nem ismert.”
Fotó: Régi Pécs Facebook-oldal
Eredeti írás: MOHAY RÉKA