„Elmaradt a tisztújítás, ami példátlan
Példátlan eset történt a Pécsi Többcélú Agglomerációs Társulás (PTAT), de talán az önkormányzati társulások hazai történetében is azzal, hogy a minap tartott alakuló tanácsülésen nem került sor tisztújításra. Így elnök nélkül a maradt a 400 milliós inkasszó-ügy miatt a pécsi önkormányzattal vitában álló PTAT.
December 11-i én tartotta az új önkormányzati ciklus első ülését a PTAT Társulási Tanácsa a pécsi városházán, az ülést Szegediné Palotai Valéria korelnök, bostai polgármester nyitotta meg. A társulási tanács egyébként Pécs és térsége 42 polgármesteréből áll.
A lapunkhoz eljutott beszámolók szerint Péterffy Attila, Pécs polgármestere az elnök- és alelnökválasztás, az elnökség és a bizottságok megválasztásáról szóló első napirendi pont levételére tett javaslatot, egyúttal azt is javasolta, hogy a társulás éléről szeptember 30-cal leköszönt Pfeffer József, Bogád polgármestere, átmeneti felhatalmazással továbbra is lássa el a szervezet napi ügyeinek viteléhez szükséges feladatokat.
Úgy tudjuk, az ülésen több polgármester kért szót, és sérelmezték, hogy a június 9-ei önkormányzati választástól eltelt idő nem volt elég Pécs álláspontjának kialakítására, és feltették a kérdést, hogy elnökválasztás nélkül hogy lehet mégis alakuló tanácsülést tartani, hiszen egy alakulóülés legfőbb célja éppen ez. A napirend levételéről először szavazategyenlőség alakult ki, tizenöt igen és tizenöt nem voks mellett a szavazást megismételték, és kis többséggel végül a levétel mellett döntöttek a tagok.
Pfeffer többször is szót kért, amellett, hogy beszámolt a két ülés között történt eseményekről, kiemelte, hogy a szavazatszám mellett lakosságarányos feltételnek is meg kell felelni, így Pécs nélkül nem lehet elnököt választani, Pécs polgármesterének kérését így nem célszerű megkerülni.
Szóba került a 2022-ben Pécsnek a társulásból való kilépésről hozott, majd visszavont városi döntése, továbbá a 2023-as 405 millió forintos inkasszó is, amelyekről – forrásunk szerint – Péterffy egy mondatában úgy fogalmazott: mindkettőt ő kezdeményezte.
Az ülésen egyébként egyhangú döntés született arról, hogy Pfeffer József 2025. január 31-ig – elnök hiányában – az intézmények működése, uniós projektek előrehaladása érdekében képviseli a társulást. Az elnök nélküli társulási tanács ülésének vezetését a felhatalmazó döntést követően Szegediné Pfeffer Józsefnek adta át, majd több, az elmúlt hónapban elmaradt döntést hozott meg a harminc jelenlévő tagönkormányzat.
PTAT: bölcsődék, új csatlakozók, projektek
Jövő év márciusától családi bölcsődét nyit a társulás a pécsi Aradi vértanúk útjai egykori Mátyás Flórián Óvodában. Családi bölcsőde nyílik a társuláson kívüli Vokányban. Hosszúhetény jövő májustól csatlakozik a társuláshoz. Duális képzési hely minősítést kapott a pécsi Integrált Nappali Szociális Intézmény (INSZI) és kilenc fő képzésére nyílik lehetősége, amellyel jelentős szociális hozzájárulási adókedvezményt érvényesíthet. Megteremtette a társulás az INSZI költségvetésén belüli átcsoportosítással az étkeztetésről 2022-ben kötött szerződésbe épített árindex szerinti díjemelés fedezetét.
Döntés született az idei költségvetés második módosításáról, az éven túli szerződéses kötelezettségvállalásokról. Mintegy három hónap szünet után az RRF (Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz – Recovery and Resilience Facility) projekt kivitelezési szerződéseinek (pécsi és szalántai családi bölcsődék) soron következő módosításait is egyhangú döntéssel hozta meg a tanács.
Egyébként két TOP Plusz pályázatból négy építési beruházás van folyamatban, Bakonyán, Baksán, Görcsönyben és Orfűn az idősek nappali ellátásának klubhelyiségeit újítják fel. RRF és TOP Plusz forrásból eszköz- és járműbeszerzésre is sor kerülhet.”
Fotó: bama.hu
Eredeti írás: bama.hu