„Házastársaknak is
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) online kérdőívben tesztelte, mit tudnak az emberek az ajándékozás szabályairól. Kevesen tudták, hogy nagyobb értékű ajándékoknál célszerű szerződést kötni és az ajándékokat akár vissza is lehet követelni.
A karácsony az legforgalmasabb időszak az üzletek és az online áruházak életében. Kisebb-nagyobb ajándékokat szinte mindenki vásárol ilyenkor. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara ajándékozás szabályaival kapcsolatos felméréséből kiderült, sokan azzal sincsenek tisztában mi számít nagyobb értékű ajándéknak – számolt be a felmérés eredményéről a profitline.hu.
Az ajándékokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivaló azok értékével kapcsolatos. A törvény ugyanis megkülönbözteti a szokásos és nem szokásos mértékű ajándékokat. A bírósági gyakorlat a 150 ezer forintot meghaladó ajándékokat már nem tekinti szokásos mértékűnek. Ezt a felmérésben résztvevők fele nem tudta. Az ezt az összeget meghaladó ajándékokról viszont már érdemes szerződést kötni, ingatlan esetében pedig ez egyenesen kötelező.
A megkérdezettek több mint harmada nem tudta, hogy a földhivatal csak közjegyzői okirat vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokirat alapján jegyzi be a tulajdonváltozást.
Kell-e családon belül illetéket fizetni?
Ajándék után alapvetően akkor kell illetéket fizetni, ha annak összege meghaladja a 150 ezer forintot. Ilyenkor az ajándék értékének a 18 százalékát, ingatlan esetén pedig a 9 százalékát kell illetékként kifizetni az adóhatóság felé.
Azonban vannak kivételek, nem kell illetéket fizetni, ha egyenesági rokontól – testvér, szülő, nagyszülő, gyermek – illetve házastárstól származik az ajándék. Ez a kedvezmény viszont nem vonatkozik az élettársakra, vagy a nagynénikre, nagybácsikra.
Kell a szerződés házastársak között is
Tízből kilencen viszont sosem hallottak róla, hogy a házastársakra egy különleges szabály vonatkozik. Ugyan illetéket nem kell fizetniük, de kötelező az ajándékozásról közjegyző vagy ügyvéd segítségével szerződést kötniük. Ennek oka, hogy adóellenőrzés vagy válás során bizonyítani tudja a megajándékozott, hogyan jutott az adott értékhez.
Az ajándék öt éven belül vissza is követelhető
Kevesen tudták azt is, hogy az ajándék vissza is kérhető. Például, ha a szülő a gyermekének feltételekkel adott egy ingatlant – ha elvégzi az egyetemet. Az ajándék vissza is követelhető, öt éven belül. Például ha a megajándékozott súlyos jogsértést követett el az ajándékozó felé, fizikailag bántalmazta, megsértette a becsületét.”
Fotó: MW
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA