„Elismerés
Eredményes fiatal méhész a tolnai Nagy József. Tavaly hársmézével, idén a szelídgesztenyével nyert bronzérmet december közepén, a Gyulai Méz- és Mézeskalácsfesztiválon. Azt mondja: a siker titka a minőség, de azért meg kell dolgozni.
Ismét bronzérmet nyert a tolnai méhész. Csak most nem a hárs, hanem az egyéb kategóriában, szelídgesztenyemézzel. Nagy József rendszeresen részt vesz mézmintáival az ország legrangosabb termelői megmérettetésén, a Gyulai Méz- és Mézeskalácsfesztiválon. Tavaly a hárssal volt a legsikeresebb.
Méz- és mézeskalácsfesztivál: így történik a bírálat
A bírálat két lépésben történik. A kapott mintákat – az idén közel ötszázat – az első körben minősítik, majd az aranyminősítésűeket komolyabb, laboratóriumi vizsgálatnak is alávetve születik a végeredmény, az éremosztás. A tolnai méhész levendulaméze bronz, akácméze ezüst, hársa és szelídgesztenyéje pedig aranyminősítést kapott. Ez utóbbi aztán éremszerző is lett.
Azt mondja: aki komolyan méhészkedik, annak nagyon oda kell figyelni a minőségre. A tiszta fajtaméz csak úgy termelhető, ha vigyázunk, hogy ne hordjanak rá mást a szorgos kis rovarok. Időben el kell venni tőlük! Például, ha a hársvirágzás vége felé irányt változtatnak a méhek, s elkezdenek járni a napraforgóra, akkor cselekedni kell. A másik problémalehetőség: a kereskedelem. Ő hordókban nem is szállít mézet – nehogy a kereskedők összepancsolják – csak saját, üveges kiszerelésben. (A szekszárdi adventi vásáron is ott volt.)
Méheit vándoroltatja. Amikor Tolnában az akác már levirágzik, Nógrádban még javában tart a szezon, és továbbgyűjthető, ha odaszállítja a kaptárokat.
– A szelídgesztenyéért körülbelül háromszáz kilométert mentem – vázolja a történteket. – Már olyan technikai eszközeim vannak, hogy nem kell segítség, egyedül fel tudom rakni a kaptárokat darus szerkezettel teherautóra és utánfutóra. Az értékesítésben sokat segít a feleségem, webshopot is működtetünk. Jó méhészet nem működhet ma már logisztika nélkül.
Fontosnak tartja a szakmai megmérettetést
Nagy József tíz éve kezdte a méhészkedést. Felesége sokat segít neki, Tolnán élnek, három gyerekük van. Folyamatosan fejlesztik az állományt és a technikai hátteret. Tíz méhcsaláddal kezdtek, ma már több mint háromszázzal foglalkoznak. Feldolgozó üzemet létesítettek, maguk üvegezik, címkézik a terméket, webshopot is működtetnek egy-másfél éve. Úgy érzik, hogy ennek is köszönhetően most már láthatókká váltak. Felfedezték őket bioboltok, pékségek, szállodák. Fontosnak tartják a szakmai megmérettetéseket, elsősorban presztízsokokból. Minden évben indulnak a méhészek legnagyobb seregszemléjén, a Gyulai Méz- és Mézeskalácsfesztiválon, ahová az ország minden tájáról, nagyjából félezer mintát küldenek be a méhészek. A bírálat a következő kategóriákban történik: akác, hárs, napraforgó, vegyes virág és egyéb méz. Nagy József ez utóbbiban nyert bronzérmet, szelídgesztenye mézével. Tavaly is egy bronzot nyert, akkor hárssal. Jövőre újra indul.”
Fotó: a szerző
Eredeti írás: WESSELY GÁBOR