„A New York Times amerikai tisztségviselőkre hivatkozva azt írja, hogy Ukrajna korlátozza az ATACMS rakéták használatát a készletek kimerülése és az újonnan megválasztott Donald Trump amerikai elnök politikájának valószínűsíthető változása miatt a mélyreható csapások engedélyezésével kapcsolatban. Orosz Föderáció
Forrás: The New York Times
Részletek: A kiadvány arról számol be, hogy tavasszal az Egyesült Államok mintegy 500 ATACMS rakétát adott át Ukrajnának a Pentagon raktáraiból.
Kezdetben Ukrajnának nem volt engedélye arra, hogy ezeket a rakétákat Oroszország területére irányuló csapásokra használja, ezért a megszállt területeken, különösen a Krím-félszigeten célokat ütöttek velük.
November közepén azonban Joe Biden amerikai elnök adminisztrációja engedélyezte Kijevnek, hogy ezeket a rakétákat az Orosz Föderáció területének mélyére irányuló csapásokra használja. A kiadvány megjegyzi, hogy akkoriban csak „rakéták tucatjai” maradtak Ukrajnában – valószínűleg körülbelül 50.
Ahogy a The New York Times két amerikai tisztségviselőre hivatkozva írja, a további rakéták beszerzésének lehetősége tulajdonképpen kimerült. E fegyverek korlátozott készleteit már a közel-keleti és ázsiai régiók igényeinek kielégítésére irányították.
Nagy-Britannia, amely Biden döntése után Ukrajnának is engedélyezte, hogy orosz területen használja nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétáit, nemrég közölte, hogy ezekből a rakétákból is rendkívül korlátozottak a készletei.
A kiadvány azt is megjegyzi, hogy a helyzeten valószínűleg nem változtat Donald Trump, aki a közelmúltban a Time-nak adott interjújában kijelentette, hogy kategorikusan nem ért egyet azzal, hogy Ukrajna ATACMS rakétákat használ orosz területen. Trump „hülyeségnek” nevezte a Biden-kormányzat azon döntését, hogy ezeket a rakétákat biztosították.
A Kreml másnap válaszolt, mondván, hogy Trump álláspontja „teljesen egybeesik” Moszkva nézeteivel.
A The New York Times szerint az orosz védelmi minisztérium és katonai bloggerek információi alapján Ukrajna az Egyesült Államoktól és Nagy-Britanniától kapott engedélyt követően legalább hat rakétacsapást hajtott végre, nem kevesebb, mint 31 ATACMS és 14 Storm Shadow rakétával.
Az ukrán hadsereg nem kommentálja ezeknek a rakétáknak a használatát, de sem az Egyesült Államok, sem Ukrajna nem cáfolta a közzétett adatokat – jegyzi meg a kiadvány.
Ezenkívül a kiadvány idézi azon tisztviselők és elemzők szavait, akik az egyik leghatékonyabbnak nevezik a viharárnyék november 20-i támadást a Kurszk régióban található Maryino falu közelében lévő orosz parancsnoki bunker ellen.
Másnap Oroszország elindította új hiperszonikus, Oreshnik ballisztikus rakétáját a Dnyeper felett. November 27-én az Orosz Föderáció vezérkari főnöke, Valerij Geraszimov tábornok telefonbeszélgetést folytatott az Egyesült Államok Vezérkari Vezérkarának elnökével, Charles Brown tábornokkal, hogy megvitassák „a további veszélyekkel kapcsolatos aggodalmakat. eszkaláció.”
„Ezt a beszélgetést követően Ukrajna két hétig nem használt ATACMS-t és Storm Shadow rakétákat. Ugyanebben az időszakban Oroszország csökkentette az Ukrajna elleni rakéta- és dróntámadások számát, bár Putyin azzal fenyegetőzött, hogy Oresnyikot indít Kijevre, ha Ukrajna nem hagy fel az ATACMS-ekkel. orosz területen.” – írja a The New York Times.
Putyin a nyilvános fenyegetés ellenére óvatosan próbál reagálni az ukrán hadműveletekre – állítják amerikai tisztviselők. Véleményük szerint Moszkva valószínűleg nem fog reagálni az Egyesült Államok nagy hatótávolságú rakétacsapásaira, nehogy belerántsa Washingtont a háborúba.
Az amerikai tisztségviselők ugyanakkor úgy vélik, hogy Ukrajna jobban meg tudná választani azokat a célpontokat, amelyeket amerikai ATACMS rakétákkal üthet el, amelyek készletei állítólag kifogyóban vannak.
A NYT idézi Mikola Beleskovot, az Országos Stratégiai Tanulmányok Intézetének katonai elemzőjét, aki kifejti: „Úgy döntöttünk, hogy várunk, és nagy értékű célpontokat keresünk. Nem szabad gyors eredményeket várnunk, mert ezt a potenciált meg kell őriznünk és ki kell használni. a lehető legmegfontoltan.”
Ami megelőzte:
- November 17-én a The New York Times arról számolt be, hogy Joe Biden jelenlegi amerikai elnök először engedélyezte az ukrán hadsereg számára, hogy nagy hatótávolságú ATACMS rakétákkal csapjanak le Oroszország területére. A módosítástól függően hatótávolságuk 140-300 km lehet.
- November 19-én éjjel az ukrán védelmi erők először mértek csapást Oroszország területére amerikai nagy hatótávolságú ATACMS rakétákkal.„
Fotó: OROSZORSZÁG VÉDELMI MINISZTÉRIUMA
Eredeti írás: ANASTASIA PROTS