„Vigyázat!
Jobban teszi, ha ki sem mozdul az, akinek nincs halaszthatatlan dolga a vármegyeszékhelyen, ugyanis a hatósági mérések szerint egészségtelen a levegő minősége Pécsen. Jobban teszi hát mindenki, ha otthon vigyáz az egészségére.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) friss jelentése szerint Magyarország több településén veszélyes szintet ért el a szálló por koncentrációja, míg más helyeken egészségtelen vagy kifogásolt a levegő minősége. A rossz hír kapcsán megfogalmazott ajánlás szerint az érintett települések lakói számára különösen fontos, hogy a következő napokban csökkentsék a szabadban töltött időt, különösen a veszélyeztetett csoportok, például gyermekek, idősek és légzőszervi betegséggel küzdők, akik jobban teszik, ha ki sem mozdulnak.
Mint a jelentésből megtudtuk, Győr, Tatabánya, Dunaújváros, Kecskemét, Békéscsaba és Miskolc mellett Pécs is az egészségtelen levegőjű település minősítést kapta. A baranyai vármegyeszékhely lakói számára az sem jelent vigaszt, hogy Kaposvár, Ajka, Várpalota, Székesfehérvár, Esztergom, valamint a Sajó völgye (Putnok, Kazincbarcika, Sajószentpéter) térségében ennél is rosszabb a helyzet, ezekben a körzetekben a veszélyes kategóriát állapította meg a hatóság.
A levegő minőségével kapcsolatos egybehangzó előrejelzések szerint a térségünkben most jellemző anticiklonális időjárás következtében a Kárpát-medencében a légmozgás gyenge, és köd, illetve rétegfelhőzet alakul ki, ami kedvez a szálló por felhalmozódásának. Ez különösen kritikus télen, amikor a fűtési szezon miatt a légszennyezettség fokozott. A szakértők szerint a következő napokban a levegőminőség további romlása várható, és több településen is túllépheti az egészségügyi határértéket a szálló por napi koncentrációja.
A légszennyezettségi helyzetet Pécsen hagyományosan az is rontja, hogy a várost észak felől a Mecsek hegység határolja, ami nemcsak a levegő, hanem az azt felülről nyomás alatt tartó köd mozgását is gátolja. Így a szokásosnál is tartósabb lehet a kritikus légszennyezettségi helyzet, hiszen a szálló port leginkább generáló közlekedési és fűtési végtermék nem tud eloszlani.
Jobban teszi, ha többnyire zárt térben marad ilyenkor
Az általunk megkérdezett egészségügyi szakemberek ajánlásai szerint a legjobban tesszük, ha kerüljük a szabadban tartózkodást ebben az időszakban. Különösen a déli órákban, amikor a légszennyezettség általában magasabb. Ugyanakkor ajánlott az is, hogy csökkentsük a fűtési szennyezést: amennyiben lehetséges, kerüljük a szilárd tüzelőanyagok használatát. A lakásunkban sem élvezünk teljes védettséget, ezért használjunk beltéri légtisztítókat. Ezek ugyanis hatékonyan segíthetnek csökkenteni a kintről beszivárgó légszennyezettséget.
Kiemelten fontos ebben az időszakban a fokozottan érintett csoportok védelme. Az idősek, gyermekek és krónikus betegségben szenvedők különösen óvatosan járjanak el, és lehetőség szerint minimalizálják a szabadtéri tevékenységeket. De az egészséges felnőtt emberek számára is fokozott kockázattal járhat a kint tartózkodás, nem ajánlott hosszabb ideig intenzív mozgást végezni, például futni ilyenkor a szabad levegőn.
A következő napokban érdemes figyelni az NNGYK előrejelzéseit, valamint a helyi hatóságok által a légszennyezettségi témában kiadott ajánlásokat.”
Fotó: MW
Eredeti írás: KASZÁS ENDRE