„Spórolnak, ahol tudnak
A téltől már évek óta nem tartanak a Tolna vármegyei gazdálkodók. Évről évre egyre enyhébb az időjárás januárban, februárban, ami igazán aggasztó mégis az, hogy nincs elég forgótőkéjük, amivel készülni tudnának a tavaszi vetésekre.
Több évtizedes távlatban a tél vége és a tavasz eleje a legszárazabb időszak Magyarországon, a met.hu adatai szerint. Pillanatnyilag a talaj mélyebb rétegei is jól fel vannak töltve, és decemberben is megfelelő csapadékutánpótlás érkezett és a január eleje is jól indult. Nem a téltől tartanak tehát a gazdák, hanem amiatt idegesek, hogy nincs elég forgótőke a birtokukban. Így nehezen tudják elkezdeni a gazdasági évet.
Nincs elég forgótőke a gazdálkodóknál, idén nem csak az időjárással kell megküzdeniük
Bajban vannak a gazdák, szerintük az idei év sokkal nehezebb lesz, mint az előző kettő volt, mondta Krieser János, aki a Paks környéki Pusztabír Kft. vezetője, egyben a vármegyei gabonaválasztmány tagja is. A szakember szerint azért vannak leginkább bajban a gazdálkodók, mert elfogyott a forgótőkéjük, csak a kötelező szolgáltatások – bérek, járulékok, adók – kifizetésére jut pénz. Hogy ezeket fizetni tudják, a betakarítás után mindjárt el kellett adniuk a terményeiket.
Buktak a búzán, kukoricán, a repcén a gazdák
– Nem tudunk előre vásárolni növényvédő szereket, műtrágyát. A búzán, a repcén, a kukoricán hektáronként több százezer forintot buktunk, annak ellenére, hogy tavaly viszonylag jó termés volt – mondta Krieser János. – Vannak ugyan nagyobb termeltető cégek, melyek előfinanszírozással próbálnak segíteni, de ebben az esetben nagyobb kamattal kell számolni – tette hozzá. A megoldás az lenne, ha hosszú távú – öt évnél hosszabb időre – adna olcsó kamatozású hitelt az állam. Sajnos a beruházási hitelek nem jelentenek megoldást, mert ahhoz önerő kellene. Ami segítene az a kedvezményes kamatozású hitel, de erre sajnos nincs jelenleg kínálat. Pedig ha a gazdák nem vásárolnak vegyszereket, műtrágyát, gépeket, akkor azok gyártói is nehéz helyzetbe kerülnek.
Nem lesz könnyű az idei év a növénytermelőknek
A szőlőtermelők helyzete sem sokkal jobb. Most folyik a metszés – van ahol már kötözik le a vesszőket – ami napi szinten jelentős kiadást jelent. Több termelő is elmondta, most kellene a permetezésekre szánt vegyszereket megvásárolni, mert így jelentősen olcsóbb lenne, mintha majd a tíz tervezett permetezés idején, részletekben venné meg.
Ráadásul nagyon sok szőlőtermelők a borvidéken még nem kapta meg az agrár-környezetgazdálkodási támogatást, mert ellenőrzést rendeltek el náluk. És amíg az le nem zárul, addig nem utalnak pénzt.”
Fotó: Forrás: MW/illusztráció
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA