„Németország Aszad bukása és elmenekülése után leállította a szíriai migránsok menedékkérelmének feldolgozását. A belügyminiszter most bejelentette, hogy a tartózkodási joggal nem rendelkezőket hazaküldik, a bűnözőket és terroristákat pedig a lehető leggyorsabban kitoloncolják az országból. A radikális váltás hátterében a közelgő választásokhoz kötődő bevándorlási vita áll.
Csaknem egy hónappal a volt szíriai elnök bukása és Moszkvába történő menekülése után a berlini kormány úgy döntött, egyes szíriai menekültek védelmi státusza visszavonható. A német belügyminiszter azt is felvetette, hogy Bassár el-Aszad zsarnoki rendszerének összeomlása után néhányuknak – bizonyos feltételek mellett – haza kell térniük.
A polgárháború kicsúcsosodása, 2015 augusztusa után Németország automatikusan menekültnek ismert el minden Szíriából érkezett állampolgárt. A hatóságok akkoriban azt állították, hogy mindenkit képesek integrálni a német társadalomba.
Napokkal azután, hogy az Abu Mohammed al-Dzsolani által vezetett, még mindig nem tisztázott szerepű Hajat Tahrir al-Sam (HTS) felkelői megdöntötték Aszad hatalmát, Berlin felfüggesztette a szíriaiak menedékkérelmének feldolgozását.
Ausztria azonnal a Szíriából érkezett menekültek kitoloncolására készült.
Németországhoz hasonlóan Belgiumban, Görögországban, Olaszországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban is leállították a szíriai menedékkérelmek befogadását.
A legtöbb szíriai menekültet, hárommilliót, a szomszédos Törökország fogadta be. Egyesek közülük már a hazatérésére készülnek. Németországban egyelőre nem tombol a szírek hazatérési vágya.
A beilleszkedők maradhatnak
„Előírásainkkal összhangban a Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal, a BAMF felülvizsgálja és visszavonja a menekültek támogatását abban az esetben, ha a szíriai helyzet megnyugvása után már nem szorulnak védelemre Németországban” – idézte a Deutsche Welle a belügyminisztert.
A segély megvonása azokra is kiterjed, akik nem rendelkeznek munkavállalási vagy képzésük folytatásához szükséges tartózkodási engedéllyel, önként viszont nem hajlandók hazatérni Szíriába.
Akik viszont beilleszkedtek, munkát kaptak, megtanultak németül, és új otthonra találtak Németországban, maradhatnak
– erősítette meg Nancy Faeser, és hozzátette, a német állam segíti a hazatérést, a bűnözőket és iszlamista szélsőségeseket azonban a lehető leghamarabb kitoloncolják.
„Jelentősen bővült a jogi tárház, és amint a szíriai helyzet lehetővé teszi, élünk vele” – közölte a belügyminiszter.”
Címlap fotó: Index.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.