„Elbúcsúztatták az óévet, és köszöntötték az újat a somogytarnócaiak. Töpörtyű és szalonnasütés a dél-somogyi településen.
Töpörtyű és sült szalonna, tejfölös lila hagyma és pogácsa. Ilyen egy újévköszöntő menüsor a dél-somogyi településen. Somogytarnócán nem ördögtől való tudomány a zsírszalonna sütése, de egy biztos, rutinos, erős kezekre van szükség annak elkészítéséhez. Összejött a falu apraja és nagyja, sokan hoztak ezt azt a közösbe otthonról.
A somogytarnócai közösséget leginkább a kreativitás és az összefogás jellemzi. No meg, hogy szeretnek finom ételeket enni a helyiek. Az új esztendőt is köszönteni kell valahogy, így tehát gondolták a helyiek összekötik a kellemest a hasznossal, és megmutatják milyen is a jó töpörtyű, no meg koccintanak egyet az újévre.
Töpörtyű készült a zsírszalonnából
Az alapanyag megvolt, így azt már csak fel kellett dolgozni. Egy falubeli lakos hosszúk évek alatt megszerzett töpörtyűkészítési szakértelmét bevetve ugrott neki a feladatnak, és mondhatom – higgyék el nekem, én magam is megkóstoltam – a végeredmény kifogástalan lett.
No de ez sem úgy működik, hogy hamm zsömle bekaplak. Komoly feltételei vannak annak, hogy is kell elkészüljön egy jó töpörtyű. Mert ha túlságosan húsos az alapanyag, akkor kemény lesz a töpörtyű.
Ha nem rakunk bele tejet, nem olyan lesz az állaga és a színe sem, ami egy töpörtyűtől elvárható.
Az sem mindegy, hogy milyet tejet teszünk bele, na és, hogy mennyit. A legjobb a házi, nem is kérdés. Somogytarnócán házi tej került az alapanyaghoz, 10 kilogrammhoz kb. 1 dl. Vigyázni kell, a sok tej sem jó, hiszen attól könnyen megég a zsírszalonna.
Figyelni kell mekkora tűzön sütjük, és arra is, hogy mennyi ideig.
Az sem mindegy, mekkora darabokra vágjuk a zsírszalonnát. Minél kisebbre aprítjuk, annál több lesz a zsírunk,és annál inkább csökken az olvasztás időtartama is. Legcélszerűbb a bőr nélküli szalonnát 2×2 cm-es darabkákra vágni. Persze ennél lehetnek valamivel nagyobbak vagy kisebbek is, az a fontos, hogy közel egyforma darabokra aprítsuk.
A nagy töpörtyűkészítők szerint a zsírolvasztás akkor fejezhető be, amikor a zsír teljesen átlátszó, a tepertő szép aranybarna színű, és a zsír felszínén marad, széttörve belseje már nem fehéres. A leginkább úgy állapíthatjuk meg, hogy kisült-e a zsír, hogy a tepertőt az edényoldalához nyomjuk, és ha sistereg, akkor még van benne zsír, ha nem, készen van. A színe kevésbé mérvadó, mert a kövérebb szalonnának mindig világos tepertője van, a soványé hamar piros lesz.
A töpörtyű mellett természetesen sok más finomság is várta a rendezvényre látogatókat. Sült szalonna, zsíros kenyér, tejfölös és ecetes lila hagyma, az asszonyok hoztak pogácsát is, no meg pálinkát is. És persze elkészült a forralt bor és a forró tea is, mert hát hideg időben fel kell melengetni valamivel a töpörtyű sütő mester szívét.
És finom falatok elfogyasztása közben természetesen koccintottak is az újévre a közösség tagjai, felidézve a tavalyi év és régi idők minden napjait. Már tervezgetik a tavaszi és nyári programokat, sok esemény szerepel a falubeliek 2025-ös naptárjában.”
Fotó: szerző
Eredeti írás: DOMBI REGINA