„Magyarország és Közép-Európa földgázellátásában a Török Áramlat vezeték nélkülözhetetlen. Elvárjuk, hogy ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és működőképességét mindenki tartsa tiszteletben – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Hétfőn derült ki, hogy az ukrán fegyveres erők drónokkal támadtak egy olyan infrastruktúrát, amely kiemelt fontosságú az Ukrajnát megkerülő Török Áramlat működésében.
Szijjártó Péter a bejegyzésében kiemelte, a Török Áramlat évek óta megbízhatóan működik, mind a szállítóvállalatok, mind a tranzitországok tiszteletben tartják a szerződéses kötelezettségeiket, és megbízhatóan viselkednek. Majd aláhúzta:
A kormány elvárja, hogy ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és működőképességét mindenki tartsa tiszteletben.
„Az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, így minden az energiaellátásunk biztonságát fenyegető akciót a szuverenitással szembeni támadásnak kell értékelni” – összegezte hétfőn a tárcavezető.
Az európai gázszállítás volt a célpont
Ahogy korábban írtuk, az orosz védelmi minisztérium azt közölte, hogy ukrán drónok próbálták megtámadni a Krasznodari területen lévő Ruszkaja kompresszorállomás infrastruktúráját, amely a Török Áramlat gázvezetéken keresztül szállít gázt. A dróntámadásra a hivatal szerint még január 11-én került sor. Az állomás Gajkodzor településen található.
A Meduza cikkéből kiderült, hogy a gázmérő állomás épülete és berendezései „kisebb károkat” szenvedtek a lehulló dróntörmelékek miatt, amelyeket időközben már helyreállítottak. Az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása szerint személyi sérülés nem történt, az összes drónt megsemmisítették.
Az oroszok azt állítják, az ukrán támadás célja az európai országokba történő gázszállítás elvágása volt.
Az ukrán fél egyelőre nem kommentálta az orosz védelmi minisztérium közleményét. A Török Áramlat egy 1100 kilométer hosszú, a Fekete-tenger alatt futó csővezeték, amelyen keresztül Oroszország földgázt szállít Törökországba, onnan pedig több európai országba, köztük Magyarországra. A csővezeték teljes hosszából 935 kilométer tenger alatti szakasz, illetve két párhuzamosan futó ágból áll. A hivatalos adatok szerint a két ág kapacitása évi 31,5 milliárd (kétszer 15,75) milliárd köbméter.”
Címlap fotó: © Fotó Szollár Zsófi / Index
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.