
„Kedden lép életbe a kanadai és mexikói importra kivetett 25 százalékos amerikai vám, továbbá a kínai árukra kivetett további 10 százalékos adó. A kanadai energiára alacsonyabb, 10%-os vám vonatkozik. Kína közölte, hogy elutasítja az Egyesült Államok újonnan bevezetett vámintézkedéseit és ellenlépéseket ígér, Kanada és Mexikó pedig hasonló vámok bevezetését készíti elő, így Donald Trump amerikai elnök intézkedései olyan vámharcot gerjesztenek, ami hatása globális.
Kína a WTO-nál is panaszt tesz
A kínai kereskedelmi minisztérium vasárnap így fogalmazott: „Donald Trump amerikai elnök egyoldalú lépése súlyosan sérti a nemzetközi kereskedelmi szabályokat; ez a lépés nemcsak a saját problémáját nem oldja meg, hanem megzavarja a két ország közötti normális gazdasági és kereskedelmi együttműködést is.”
A bejelentett válaszlépések egyike, hogy Kína panaszt fog benyújtani a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), és „megfelelő ellenintézkedéseket fog tenni jogai és érdekei határozott védelme érdekében”.
Az Egyesült Államok pénteken közölte, hogy február 1-jétől a kínai árukat terhelő pótlólagos vám mértéke 10 százalékos lesz, aminek indokaként a kelet-ázsiai országból származó kábítószer, a fentanil előállítása elleni elégtelen kínai hatósági fellépést említette.
„A fentanil az Egyesült Államok problémája. A kínai fél kiterjedt kábítószer-ellenes együttműködést folytatott az amerikai oldallal, és figyelemre méltó eredményeket ért el” – fogalmazott korábban Mao Ning, a kínai külügyi tárca szóvivője.
Mexikó 25 % megtorló vámot tervez az amerikai árukra
A mexikói kormányt is azzal gyanúsítja Trump, hogy szövetséget kötött bűnszervezetekkel, így a kábítószerterjesztő klánokkal. Ezt Claudia Sheinbaum mexikói elnök azonnal visszautasította, és jelezte, hogy a problémákat nem fenyegetéssel, hanem olyan párbeszéddel kell rendezni, ami a hatékony megoldáshoz vezet.
Kína, Mexikó és Kanada az USA-ba irányuló import több mint 40 %-át tette ki tavaly, ami nagyon magas arány, és egyértelműen mutatja, hogy milyen mély szinten szövik át az együttműködés szálai a gazdasági viszonyrendszert az országok között. Becslések szerint napi 2 milliárd dollárnyi árucikk lépi át a határoka.
Mexikó megtorló vámok bevezetésére készül, hírek szerint 25 %-ot tervez kivetni az amerikai árukra, illetve kidolgoz nem tarifán alapuló lépéseket is.
Trudeau és Trump az amerikai elnök beiktatása óta nem beszéltek
Kanada is válaszlépésekre készül, mondta Justin Trudeau kanadai miniszterelnök. A BBC cikke szerint úgy tudni, hogy 5%-os vámot vezethet be 155 milliárd dollár értékű amerikai árura – kedden 30 milliárd dollár, 21 napon belül pedig további 125 milliárd dollárnyi forgalomra.
A szigorúbb vámok az amerikai sör, bor, bourbon, gyümölcsök és gyümölcslevek, zöldségek, parfümök, ruházat és cipők, valamint háztartási gépek, sportszerek és bútorok, továbbá a fűrészáruk és a műanyagok forgalmát terhelhetik.
Nem vámjellegű intézkedések érinthetik az ásványkincsek és energiahordozók kereskedelmét. Kanada az USA legnagyobb külföldi olajszállítója: tavaly az Egyesült Államokba importált olaj körülbelül 60 százaléka érkezett Kanadából.
Trudeau egyúttal felszólította honfitársait, hogy vásároljanak kanadai termékeket, és az Egyesült Államok helyett otthon töltsék a szabadságukat.
A Fehér Ház szóvivője óvott attól, hogy Kanada válaszlépéseket fontolgasson, és úgy fogalmazott, hogy ehelyett azt javasolják Justin Trudeau kanadai miniszterelnöknek, hogy egyeztessen Donald Trump amerikai elnökkel.
A feszült viszonyt jelzi, hogy Trudeau és Trump az amerikai elnök beiktatása óta nem beszéltek telefonon.”
Címlap fotó: Donald Trump, 2025. február 1., Washington© Matt Rourke/Copyright 2025 The AP. All rights reserved.
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.