
„Ne száguldozzon!
Egyre több helyen találkozhatunk olyan sebességmérő dobozokkal, amelyek valójában nem végeznek méréseket. Egyes önkormányzatok így próbálják visszaszorítani a gyorshajtást, ám ezeknek a berendezéseknek a kihelyezése szabályokhoz kötött. Mutajtuk, mi a különbség az igazi és az áltraffipax között.
Az ország egyre több pontján lehet olyan traffipaxokat látni, amelyekben nem minden esetben található kamera. Az elmúlt években egyre több önkormányzat döntött úgy, hogy a költséges, hitelesített és a rendőrségi VÉDA-rendszerbe kötött lézeres sebességmérők helyett csupán a traffiboxokat helyezik ki, mivel ezek olcsóbb alternatívát jelentenek.
Ennyibe kerül egy áltraffipax?
A Traffix közlekedési blog szerint ezek az áldobozok megtévesztően hasonlítanak az eredetiekre, és matricákkal, prizmákkal is ellátják őket. Bár olcsóbbak, még így sem filléres megoldásról van szó: egy áltraffipax előkészítése és telepítése, valamint a hálózatra kötése akár bruttó 5-6 millió forintba is kerülhet.
Az autósokat is megtéveszthetik
Az áldobozok kinézetükben is igyekeznek az igazi mérőberendezésekhez hasonlítani. Egyes típusok képesek zöld vagy piros jelzéssel tájékoztatni az autósokat arról, hogy betartják-e a sebességhatárt. Magyar Lajos, szekszárdi gépjárművezető-szakoktató szerint ugyan a gyorshajtás visszaszorítása fontos cél, az autósok megtévesztése nem a legjobb megoldás. Úgy véli, hogy a hazai közlekedési morálnak van még hova fejlődnie, de az álberendezések alkalmazása helyett inkább más módszerekkel kellene elérni a közlekedésbiztonság javítását.
Nem helyezheti ki akárki
A sonline.hu kérdésére a rendőrség azt közölte, hogy egy áltraffipax kihelyezéséhez nem szükséges rendőrségi engedély, azonban a közútkezelő jóváhagyása elengedhetetlen. Az önkormányzatok megállapodást kötnek a rendőrséggel, amely az igazi sebességmérők üzemeltetését végzi, de a hamis traffipaxok kihelyezése is engedélyköteles. Az ilyen eszközöknél kötelező a „traffipax kontroll” felirat kihelyezése is, amely szintén a Közút feladata.
A gyorshajtók így gyakran nem tudják, hogy valódi vagy hamis sebességmérő mellett haladnak el – de a cél mindenképpen az, hogy óvatosabbá tegyék a közlekedőket. Akár igazi a mérő, akár hamis, a legfontosabb, hogy vezessünk óvatosan, a sebességhatárokat betartva, hogy mindenki hazaérjen.”
Eredeti írás: BENCZE PÉTER